Zygmunt Stary był niewątpliwie barwną postacią w historii. Był przedostatnim z dynastii Jagiellonów, a na tronie polskim zasiadł po śmierci brata, Aleksandra. Był też ojcem Zygmunta Augusta. Sprowadził między innymi sztukę renesansową do Polski, czy przebudował Zamek Królewski na Wawelu.
Posiadał też ciekawe mennictwo, które jest chętnie zbierane i dzisiaj. Niestety, większość monet łatwo dostępnych to drobne półgrosze, denary czy grosze.

W naszej ofercie znajdą Państwo piękne półgrosze z lat 1512 (MS65 MAX), 1510 (MS 63), 1513 (MS64 MAX), czy 1521 w pięknej patynie (MS62)

Do niewątpliwie jednej z ładniejszych monet tego władcy z aukcji jest denar elbląski bez daty (MS63), którego charakteryzuje głębokie wybicie i pięknie zachowane duże srebrzenie. Jak na emisję bilonową, jest to znakomity egzemplarz.

W ofercie pojawił się też ładny grosz gdański, który niestety centralnie jest niedobity. Pomimo tej drobnej wady, jest bardzo dobrze zachowany i warto włączyć go do zbioru.

Na koniec mamy dwa grosze toruńskie z lat 1529-1530, piękne, około mennicze egzemplarze ocenione na AU58 (2+), w roczniku 1529 jest to najwyższa dotychczasowa ocena stanu zachowania.

Zapraszamy do przejrzenia pozostałych pozycji na www.rda.onebid.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *