Na naszej V-tej Aukcji – Monety Księstwa Warszawskiego

Opublikowane przez RDA w dniu

Księstwo Warszawskie powstało w 1807 roku i istniało do 1815 roku. Było to państwo polskie, które związane było unią personalną z Królestwem Saksonii. Posiadało swoją konstytucję, sejm, rząd, a nawet armię. Władcą był natomiast król saski Fryderyk August, który to widnieje na monetach z tego okresu.

Utworzone zostało na dawnym terenie zaboru pruskiego, a w 1809 roku powiększyło się o część ziem zaboru austryiackiego. W 1812 roku przekształcone zostało w Królestwo Polskie. Niestety, w lutym 1813 roku armia rosyjska zaczęła okupować te tereny, co w 1915 roku przyniosło podział ziem przez Rosję, Prusy i Austrię. Z większości terytorium utworzono Królestwo Polskie zwane kongresówką.

Wśród monet Księstwa były blaszki miedziane 1 oraz 3 grosze, bilonowe 5 i 10 groszy, srebrne: próby 538 1/6 talara, próby 625 1/3 talara, 719 talary i złote dukaty w próbie 983.
Możemy zauważyć, że wraz z wartością nominalną, rośnie również wartość kruszcu, waga oraz próba użyta do wyprodukowania monety.

Zebranie kolekcji monet Księstwa Warszawskiego wymaga jednak nakładu pieniężnego i czasu do znalezienia odpowiednich stanów monet. Mimo niewielkiej ilości rodzajów i roczników, nie jest łatwo znaleźć idealne egzemplarze do kolekcji. Postaraliśmy się jednak zebrać materiał, by choć trochę ułatwić zadanie dla Państwa 😊

Wśród monet zaoferowanych na aukcji możemy polecić 1/3 talara 1814 w nocie MS62. Mimo justunku jest to fantastyczny egzemplarz z dużą ilością połysku oraz świeżości. NGC tylko jednej nocie nadało notę MS63, co może świadczyć o trudności pozyskania tego rocznika w idealnym stanie.

Mamy też piękną, około menniczą 1/3 talara z 1810 roku (AU58), która została wybita w najmniejszym nakładzie wśród 1/3 (około 130.000). Uroku dodaje stara patyna.

Do pozyskania będzie też mennicze 2 złote 1812 w nocie MS62, tak ładny detal rzadko zdarza się przy tych monetach.

Na koniec chcemy pokazać dwa talary 1812, jeden oceniony na około menniczy (au58), a drugi w stanie 2. Są to już pokaźnej wielkości monety, które czuć w ręku.

Zapraszamy do przeglądania naszej oferty na platformie onebid, rejestracji i składania limitów. Aukcja już 25 kwietnia od godziny 10!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *