Lubicie monety rosyjskie? A monety Katarzyny II? Nawet jeśli nie, to te wam się spodobają, bo kto nie lubi złotych monet z XVIII wieku? 😉

10 rubli 1776 i 1778 to ekstremalnie rzadkie pozycje na rynku polskim. Nakład tych monety wynosi jedynie 84000, co na stosunkowo stare i chętnie zbierane monety jest nakładem z kategorii lekko półśmiesznej (biorąc pod uwagę, ile sztuk przepadło, a ile jest niedostępnych do kupienia).
Stare imperiały to też monety robiące niemałe wrażenie wielkością – średnica to około 29 mm, a waga to ponad 13 gramów!

Pozycje mimo stanu 3+/2- zasługują na szczególną uwagę i mogą stanowić ozdobę nawet najlepszych kolekcji monet Imperium Rosyjskiego.

Moneta z 1766 to ponadto odmiana z małym popiersiem, na co warto zwrócić dodatkową uwagę.

Dla kolekcjonerów mniej zaawansowanych mamy złotego rubla z jedynego rocznika bicia 1779. Moneta nie dość, że rzadka sama w sobie, to na dodatek w ładnym około 2 stanie zachowania.

Mamy też rubla w srebrze z 1773 roku z inicjałami Jakova Chernysheva – mincmistrza petersburskiego z lat 1770-1776. Moneta posiada nieco inny projekt od złota, dlatego warto zwrócić również uwagę i na tę pozycję.

Półpołtinnik z 1767 roku to rzadkość, a my będziemy mieli również i jego w ofercie i to wstanie 2/2+! Pierwszy rocznik bicia tego typu monet z nowym popiersiem, z rewersem, gdzie widoczne są inicjały Jegora Ivanova, mincmistrza mennicy moskiewskiej w latach 1752-1770.

Niewątpliwie jednymi z najrzadszych emisji Katarzyny, jest ta z Syberii, możemy zapewnić, że znajdzie się przedstawiciel i z tych terenów, a mianowicie 10 kopiejek 1775.

Piątki petersburskie są natomiast monetami popularnymi, czymś co można kupić na wielu giełdach, jednak w menniczym stanie zachowania jest to już wyzwanie, szczególnie w ładnym, naturalnym kolorze, zaoferujemy jednak Państwu i tę pozycję z 1781 roku.

Na koniec pozycja, która zachwyci nawet najbardziej wybrednych kolekcjonerów monet z Syberii, mianowicie połuszka z 1768 roku, absolutnie rewelacyjny egzemplarz ze świetnym detalem i ciemną patyną. Póki co jako jedyny doceniony notą MS64 BN!

Mennictwo rosyjskie to temat bardzo rozlegle reprezentowany na naszej aukcji, dlatego zapraszamy do oglądania na

www.rda.onebid.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *