Na naszej E-Aukcji 9 – Monety Stefana Batorego

Opublikowane przez RDA w dniu

Szanowni Państwo, po raz kolejny nasza e-aukcja przekroczyła próg 4000 pozycji, osiągając 4250 pozycji, które już w dniach 8-12 stycznia, kolekcjonerzy przeróżnych rzeczy będą mieli okazję pozyskać do swoich zbiorów.

Dzisiaj pod lupę bierzemy monety Stefana Batorego. W dziale tym, najbardziej wyróżniającą się pozycją jest fantastyczny grosz gdański, który został wybity w 1578 roku. Wyśmienity, bezobiegowy, menniczy egzemplarz z pięknym, intensywnym blaskiem przechodzącym w lustro. Druga najwyższa, z dotychczas nadanych, ocena NGC dla rocznika 1578. Tylko 2 egzemplarze ocenione wyżej!

Pierwszy rocznik grosza gdańskiego Stefana Batorego.
Wariant interpunkcyjny legendy awersu z dwukropkiem po D w słowie D G.
Na rewersie interpunkcja w postaci gwiazdek, ale bez ozdobnika po GEDANENSIS.

Kolejną piękną monetą jest trojak olkuski z 1584 roku. Rzadsza odmiana z literami G-H (inicjały mincerza Georga Hosena) na rewersie.
Nieopisany w katalogu Igera wariant interpunkcyjny awersu:
– brak kółeczek przed i po słowie STEPHA. Znakomicie zachowany egzemplarz.

Przeglądając pozycje aukcyjne, obiektem wartym uwagi jest także trojak wybity w 1586 roku w Rydze. Moneta doceniona drugą najwyższą, spośród dotychczas nadanych, notą w gradingu PCGS MS63.

Na aukcji pojawią się również 2 trojaki wileńskie, grosz ryski czy denar gdański. Zapraszamy do rejestracji oraz zapisów na aukcję na stronie Onebid!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *