Na naszej E-Aukcji 9 – Mennictwo litewskie Zygmunta III Wazy

Opublikowane przez RDA w dniu

Na wieczór przygotowaliśmy Państwu kilka monet do obejrzenia z działu mennictwa litewskiego Zygmunta III Wazy. Mennica w Wilnie działała prężnie, bijąc ciekawe stylistycznie monety, które w dzisiejszych czasach chętnie są włączane przez kolekcjonerów nie tylko z Polski, ale także i Litwy.

Na szczególną uwagę zasługuje okazowy egzemplarz trojaka, który został wybity w 1593 roku i otrzymał najwyższą dotychczas notę w NGC MS65! Jest to bardzo rzadki wariant legendy z końcówką tytulatury królewskiej “LI” na awersie. W specjalistycznym katalogu Ivanauskasa dostał on wysoki stopień rzadkości – RR. Jest to odmiana z datą przy herbie Wazów. Na polskim rynku jest to pierwszy licytowany egzemplarz trojaka wileńskiego Zygmunta III Wazy w tak wysokiej nocie! Moneta absolutnie wybitna, do najlepszych zbiorów!

Na aukcji pojawi się także bardzo ładny trojak wileński z 1596 roku (MS61), nieopisany w katalogu Igera wariant interpunkcyjny bez kropki na początku legendy awersu, wyśmienity, nieopisany grosz z 1625 roku z kropką na awersie po G w słowie DG oraz z kropkami na rewersie jako interpunkcja. Dodatkowo grosz ten otrzymał wysoką notę w NGC MS63.

Na końcu kilka dodatkowych zdjęć pozostałych wyselekcjonowanych monet z tego działu, natomiast całą ofertę tradycyjnie mogą Państwo znaleźć na platformie Onebid. Zapraszamy do rejestracji oraz aktywnym udziale w licytacjach!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *