Na naszej E-Aukcji 8 – trojaki Zygmunta III Wazy

Opublikowane przez RDA w dniu

Wczoraj pokazaliśmy świetne orty, dzisiaj przyszedł czas na nieco drobniejszy nominał, ale niemniej chętnie włączany do zbioru przez kolekcjonerów. Mowa oczywiście o trojakach, których w ofercie mamy niezwykle dużo, a dodatkowo większość w wyśmienitych stanach zachowania. Pokazywaliśmy już kilka trojaków ryskich, jakiś czas temu pisaliśmy też o znakomitej trzygroszówce z Krakowa. Dzisiaj wybraliśmy pozycje z oferty wyjątkowe i wyróżniające się na tle innych, o które kolekcjonerzy powinni stoczyć najbardziej zacięte boje!
Nie wiedzieliśmy od czego zacząć, ale najrzadszy typ trojaka wschowskiego to prawdopodobnie udany wybór 😉
Moneta wybita w 1595 roku, której Iger przypisał R6! Wyśmienity, menniczy egzemplarz, z pięknie zachowanym połyskiem. Moneta doceniona najwyższą, spośród dotychczas nadanych, notą w gradingu NGC.
Naszym zdaniem najpiękniejszy egzemplarz tego typu jaki pojawił się na rynku kolekcjonerskim. W takim stanie praktycznie nieosiągalny!
Charakterystyczna, szeroko rozstawiona skrócona data, rozdzielona została herbem Lewart oraz dwoma znakami menniczymi – kwiatkiem i rusztem. Odmiana z literami I – F u dołu rewersu.
Nieliczne notowania aukcyjne potwierdzają wybitną rzadkość niniejszego waloru!
Kolejną wybitną monetą ponownie jest trojak z 1595 roku. Bliski doskonałości, wyselekcjonowany, menniczy egzemplarz, któremu towarzyszy zachwycający połysk na całej powierzchni oraz urokliwa delikatna patyna.
Przechodząc dalej trojak z 1596 roku z mennicy poznańskiej – wyselekcjonowany, wyśmienity egzemplarz z pięknym połyskiem. Prawdopodobnie jedyny tego typu trojak w slabie NGC z notą MS. W krajowych archiwach nie dotarliśmy do żadnego egzemplarza w amerykańskim gradingu!
Naszym zdaniem najpiękniejszy przedstawiciel tego bardzo rzadkiego trojaka. W takim stanie praktycznie nieosiągalny.
Typ monety z charakterystyczną, szeroko rozstawioną skróconą datą, umieszczoną po bokach tarcz herbowych, na rewersie.
Iger w swoim specjalistycznym katalogu trojaków polskich takiej odmiany nie opisuje!
Nieliczne notowania aukcyjne potwierdzają wybitną rzadkość niniejszego waloru.
Litery I – F po bokach herbu Lewart, brak liter H – R.
Czwartą pozycją ponownie rok 1595, tym razem Bydgoszcz. Niezmiernie rzadki typ trojaka ze skróconą datą umieszczoną pomiędzy ostatnim wersem legendy a herbami – nad inicjałami FS na rewersie.
Kopicki umieszcza tego trojaka w roczniku 1597, gdyż odwrócona cyfra 5 do złudzenia przypomina cyfrę 7.
Rzadkość potwierdzona w katalogach Igera i Kopickiego, Tyszkiewicz wycenił tego trojaka na aż 25 marek w złocie.
Nieliczne notowania aukcyjne potwierdzają wybitną rzadkość niniejszego waloru.
Teraz bomba dla osób zbierających monety w niespotykanych stanach zachowania! Egzemplarz w takim stanie praktycznie nieosiągalny, co potwierdza niezwykle wysoka w NGC MS66, co dla monet królewskich jest niezwykle rzadko przypisywane! Dodatkowo odmiana z tytulaturą PO na awersie, na rewersie skrócona data przedzieloną znakiem mincerskim (lew przebity hakiem).
Nieopisany w katalogu Igera wariant interpunkcyjny, z kropkami po GROS i TRIP na rewersie.
Dalej mamy świetnego trojaka poznańskiego1596, ponownie niesamowitego trojaka lubelskiego (tym razem w nocie MS65), niezwykłą Wschowę z 1599 roku (MS66!) i trzy trojaki bydgoskie z lat 1598-1599 w ponownie wyselekcjonowanych stanach zachowania, które pozwoliły osiągnąć monetom noty na poziomie MS64-65!
To oczywiście nie wszystkie ciekawe egzemplarze, o których nie sposób napisać w jednym poście. Wszystkie natomiast znajdują się w katalogu aukcji na platformie Onebid 😉
Zapraszamy serdecznie do rejestracji, składania ofert i obserwowania wybranych pozycji!
  

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *