Na naszej E-Aukcji 8 – szóstaki z rocznika 1706 roku Augusta II Mocnego

Opublikowane przez RDA w dniu

Witamy serdecznie w sobotę

Dzisiejszy dzień zaczynamy od informacji, że na naszej e-aukcji wybiła liczba pozycji 3000!

W ramach przypomnienia pierwszego dnia zostaną wylicytowane monety polskie od średniowiecza aż do III RP, w dniu drugim banknoty polskie i monety powiązane z Polską, monety zastępcze i wojskowe, falerystyka i medale (polskie i zagraniczne), natomiast ostatniego dnia w ofercie znalazły się monety antyczne i zagraniczne.

Dzisiejsze monety związane z początkami wieku XVIII, gdy na tronie zasiadał August II Mocny. Mowa o bardzo ciekawej typologicznie monecie – szóstaku z 1706 roku, który został wyemitowany w celu opłacenia wojsk stronnictwa saskiego, które stacjonowało na Litwie. Monetę wybito w Moskwie, a nie jak kiedyś błędnie sądzono w Grodnie, za sprawą Podskarbiego Wielkiego Litewskiego Ludwika Pocieja oraz Rosjanom.

To właśnie za sprawą inicjałów L-P wzięło się w epoce szydercze nazywanie tej monety jako Ludu Płacz, ze względu na szybkie wycofanie monety z obiegu przez stronników Augusta.

W ofercie znalazły się dwie takie monety – pierwsza wyselekcjonowany, okołomenniczy egzemplarz z zachwycającym połyskiem oraz miejscowym nalotem.
Moneta doceniona za detale notą UNCIRCULATED – potwierdzającą jej menniczą świeżość.
Warto w tym miejscu nadmienić, że ten typ monety spotykany jest na ogół w mocno obiegowych stanach zachowania.
Naszym zdaniem jeden z najpiękniejszych szóstaków z rocznika 1706 na rynku kolekcjonerskim.

Drugi egzemplarz jest w stanie obiegowym, jednak dalej bardzo atrakcyjny połyskowy egzemplarz z dobrze zachowanymi w pełni czytelnymi detalami.

Wariant z nieopisanym popiersiem i legendą dla tego rocznika w katalogu Kamińskiego-Żukowskiego i Kahnta.

Moneta, która sporadycznie występuje na polskim rynku aukcyjnym, na pewno warta włączenia do zbiorów szóstaków polskich oraz monet Augusta Mocnego.

Życzymy miłego dnia!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *