Na naszej E-Aukcji 8 – grosz z 1762 roku Karola Chrystiana Saskiego, trzygroszówka z 1598 roku Wilhelma Kettlera

Opublikowane przez RDA w dniu

Tereny Kurlandii były niegdyś mocno połączone z Polską, stąd monety tamtejszych władców cieszą się całkiem dużą popularnością na polskich aukcjach stanowiąc ciekawe rozszerzenie kolekcji monet.

Część z Państwa może jednak zapytać gdzie była wyżej wymieniona kraina i jakie były powiązania między naszymi państwami? Kurlandia to kraina historyczna położona na dzisiejszych terenach Łotwy zachodniej niegdyś zamieszkiwana przez plemię Kuronów. Po najeździe Iwana Groźnego na tamtejsze tereny Gothard Kettler postanowił podporządkować się królowi polskiemu Zygmuntowi Augustowi i 28 listopada 1561 roku zawarł układ w Wilnie, dzięki któremu tereny te były lennem polskim. W 1562 roku Kettler złożył hołd lenny, natomiast po zawarciu Unii lubelskiej w 1569 roku nastąpiła inkorporacja Księstwa Kurlandii do Korony Królestwa Polskiego.

Odrębność Księstwa Kurlandzkiego podkreślały własne władze wykonawcze, ustawodawcze i sądownicze, odrębność ustroju oraz pieniądza.
Potomkowie Kettlera posiadali Kurlandię w dziedzicznym władaniu do 1711 roku, a władali nią jeszcze do początków 1737 roku.
Koniec odrębności Księstwa Kurlandzkiego nastąpił w 1795 roku, gdy stało się ono obiektem aneksji rosyjskiej.

Powróćmy jednak do tematu monet, ponieważ mamy do pokazania dwa świetne egzemplarze z tego okresu. Pierwszą z nich jest fenomenalny grosz z 1762 roku Karola Chrystiana Saskiego z mennicy w Mitawie, którego rzadkość Kopicki oszacował na R4. Dodatkowo jest to rzadsza odmiana z owalnymi tarczami i literami C-H-S.

Znakomicie zachowany egzemplarz, co potwierdzone jest przez niezwykle wysoką notę w NGC MS64, co jest drugim najlepszym wynikiem dla tej monety. Świetny egzemplarz, bardzo rzadko występujący w takim stanie zachowania! Niezwykła świeżość, połysk menniczy oraz delikatna, naturalna patyna to aspekty, które charakteryzują prezentowany egzemplarz!

Drugą ciekawą pozycją (szczególnie dla kolekcjonerów trojaków) jest Egzemplarz z naszej aukcji to nieopisany w Igerze wariant bez interpunkcji na awersie. Dodatkowego uroku dodaje piękny stan zachowania oraz kolorowa patyna.

E-aukcja 8 już w dniach 12-14 września!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *