Na naszej E-Aukcji 8 – ciekawe i piękne monety Augusta III
Witamy serdecznie
Dzisiejszy post został poświęcony monetom Augusta III Sasa, który urodził się w 1696 roku,
a zmarł w 1763 roku. Królem polskim był przez 30 lat (1733-1763). Jako władca chciał wzmocnić władzę monarszą w Polsce oraz przeprowadzić reformę wojskową, by wzmocnić armię i wykorzystać ją w sporze z Prusami. Do śmierci Elżbiety Romanowej w 1762 roku podstawą jego rządów był silny sojusz z Rosją, jednak gdy do władcy doszedł Piotr III
i Katarzyna II nie udzielali już mu poparcia.
Mimo chęci wprowadzeniu wielu zmian, jego pomysły były obalane przez magnatów.
Kilka z nich udało mu się zrealizować, a także zmienić zwyczaje w polskiej kulturze czy wprowadzić nowe elementy architekturze. Są to między innymi:
– wprowadzenie urzędu premiera i wprowadzenie podziału na ministerstwa
-rozwój kuchni polskiej oraz rozpowszechnienie używania sztućców i obrusów
-wprowadzenie zwyczaju picia kawy
-odbudowa kraju za sprawą braku konfliktów przez 30 lat
-zmodernizował także elewację na Zamku Królewskim w Warszawie oraz był inicjatorem wielu prac przy odbudowie Wawelu
Jedni uważają jego rządy za próżne, pełne wystawnych przyjęć i leniwe, inni natomiast bronią go, podając za przykład między innymi liczną korespondencję, która wskazuje na jego pracowitość.
Dla nas kolekcjonerów pewne jest jedno, zostawił po sobie kawał ciekawej i pięknej historii pieniądza, która jest wnikliwie badana oraz co raz chętniej zbierana przez numizmatyków!
Chcielibyśmy zaprezentować urywek działu monet Augusta III Sasa, by zachęcić Państwa do szczegółowego zapoznania się z ofertą nadchodzącej e-aukcji.
Na start 4 świetne orty, zacznijmy od tego nieopisanego w katalogu Kahnta. Mowa o orcie
z 1755 roku z rzadkim dla tego rocznika typem portretu – z dużą, masywną głową króla,
lecz o mniejszej szacie i peruce, z włosami bez uniesionych pukli. Sporadyczne notowania aukcyjne potwierdzają dużą rzadkość tego waloru, dodatkowym atutem jest jego okołomenniczy stan zachowania. Niezwykłej urody, wyselekcjonowany egzemplarz ze świetnie zachowanym połyskiem menniczym oraz delikatną, urokliwą patyną.
Kolejną niezwykłą pozycją jest ort wybity rok później w 1756 roku w Lipsku. Niezwykle świeży egzemplarz z zachwycającym wirującym połyskiem o znakomitej prezencji sprawia,
że egzemplarz ma duże szanse na notę MS w gradingu!
Jeśli już rozpoczęliśmy temat gradingu, nie możemy pominąć świetnego egzemplarza z 1755 roku, któremu NGC przyznało notę MS63! Egzemplarz w ładnej, ciemnej patynie posiada bardzo ładny detal oraz połysk menniczy.
Na końcu przykład bardzo ładnego orta z 1754 roku z odmiennym od poprzednich egzemplarzy portretem władcy.
W ofercie znalazła się też moneta o ciekawym nominale 30 groszy, który sporadycznie występuje na aukcjach. Jest to nominał o średnicy większej od ortów. Bardzo atrakcyjny egzemplarz z delikatnym meszkiem menniczym i obustronnym subtelnym połyskiem.
E-aukcja już za 12 dni! W ofercie niemal 3400 pozycji, wśród nich liczne zestawy!
Licytację rozpoczniemy 12 września od godziny 10.
Zapraszamy do rejestracji i obserwowania wybranych pozycji, tymczasem wracamy do pracy,
a Państwu życzymy miłego dnia
0 komentarzy