Na naszej E-Aukcji 8 – ciekawe banknoty

Opublikowane przez RDA w dniu

Nadchodzące wydarzenie, to nie tylko wyselekcjonowane monety i medale, to również spora ilość banknotów, z których duża grupa zapewne wzbudzi emocje podczas licytacji.

W dniu dzisiejszym zaprezentujemy kilka banknotów/druków próbnych będących ciekawymi przedstawicielami trudnych pierwszych lat powstałego w listopadzie 1918 roku państwa polskiego. Zaczniemy od wzoru 5 mln marek polskich emitowanego przez Polską Krajową Kasę Pożyczkową czyli wojenny twór przejęty przez władze polskie. Banknoty te mimo, iż nadal były „markami” posiadały już państwowe poręczenie, wymiany ich na przyszłą walutę złotową.
Mimo iż, postanowienie o wymianie marek polskich zapadło już 28 lutego 1919 roku i z tą datą, została wydrukowana seria banknotów w walucie złotowej. Co ciekawe jako emitenta banknotów tych umieszczono już Bank Polski, który jeszcze w 1919 roku nie istniał, niestety ze względu na galopująca inflację, która nie ominęła również Polski, jak i olbrzymi deficyt budżetowy, reforma walutowa została odłożona aż o pięć lat..i tak oto w dniu 28 kwietnia 1924 roku zlikwidowano PKKP, otworzono Bank Polski i zapoczątkowano wymianę „marek polskich” na „złotego” w relacji 1 złoty za 1800 000 marek. Ostatni walor jaki w dniu dzisiejszym chcemy pokazać, to sporadycznie notowany na rynku aukcyjnym próbny druk banknotu 20 złotowego
z 1931 roku, odwzorowany w skali 1:1, kolorystycznie niemal identyczny w stosunku do egzemplarzy emisyjnych.

Zapraszamy do zapoznania się z całością oferty na naszej stronie aukcyjnej – rda.onebid.pl

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *