Na naszej E-Aukcji 10 – Monety Stanisława Augusta Poniatowskiego

Opublikowane przez RDA w dniu

Czwartek postanowiliśmy poświęcić monetom Stanisława Augusta Poniatowskiego. Chcemy pokazać 3 monety, które zdecydowanie wyróżniają się ze wszystkich oferowanych na najbliższym wydarzeniu. 

Pierwszą z nich jest rzadki talar z 1778 roku w bardzo ładnym stanie zachowania. Monetę charakteryzuje piękna, stara patyna oraz dobrze zachowany detal. Zdecydowani polecamy! 

Drugą monetą jest rzadki trojak toruński wybity w 1765 roku. Jest to drugi, a zarazem ostatni rocznik monet toruńskich Stanisława Augusta Poniatowskiego, ponieważ w kolejnym roku, po wejściu Uniwersału z 10 lutego 1766, Rada Miasta Torunia zamknęła mennicę. Bardzo ładny egzemplarz, zwłaszcza jak na ten typ trojaków. 

Na monecie zachowanego jest dużo blasku zwłaszcza na rewersie. Jest to odmiana z wysokim monogramem na awersie oraz z gwiazdką nad aniołem na rewersie. 

Wariant stempla z z mocno zawiniętymi u dołu cyframi daty 1 7. 

Po bokach tarczy herbowej inicjały mincerza Szymona Bruckmana (S-B). 

Na koniec na pierwszy rzut oka popularna dwuzłotówka z 1767 roku, jest to jednak nieopisany w specjalistycznym katalogu Parchimowicza i Brzezińskiego wariant z trzema listkami w wieńcu, z kropką po AUG dla odmiany z inicjałami Sylmy. Dodatkowo monetę wyróżnia znakomity stan zachowania, któremu towarzyszą praktycznie idealnie zachowane detale, znakomity połysk menniczy oraz piękna patyna. Moneta została oceniona przez NGC na MS61. 

I jak, która moneta i dlaczego najbardziej przypadła Państwu do gustu? Zachęcamy do podzielenia się opiniami! 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *