Na naszej E-Aukcji 10 – Monety Jana II Kazimierza
Dzisiejszy post powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów. Pokażemy bowiem nasze najlepsze pozycje z działu Jana II Kazimierza.
Nie wiedzieliśmy od czego zacząć, więc zaczniemy od ekstremalnie rzadkiej pozycji, której brakuje nawet w wielu bardzo zaawansowanych zbiorach, czyli orta toruńskiego z 1666 roku! Jest to okazowy, menniczy egzemplarz z nienaruszonym obiegiem reliefem oraz znakomitym połyskiem menniczym. Jest to jeden z najpiękniejszych ortów, jaki wystąpił na rynku. Ogromnej rzadkości ort toruński z późnych lat bicia, brakujący w wielu dobrych kolekcjach nawet w słabszym stanie zachowania.
Wariant z pojedynczym krawatem po popiersiem króla. Legenda awersu z napisem IOH:CAS (…), na rewersie brak kropek na końcu legendy oraz ligatura HD w monogramie HD- L pod datą. Zdecydowanie do najlepszych kolekcji, polecamy!
Drugą znakomitą pozycją, mogącą pokusić się o ozdobę działu jest ort lwowski wybity w 1656 roku. Mimo uszczypliwości wielu kolekcjonerów o ortach lwowskich, że to koślawe i nieudane monety porównując je z toruńskimi czy gdańskimi, jest określany mianem „pięknej monety w swojej brzydocie”. Trzeba przyznać, że orty lwowskie były bite niedbale, podobnie jak szóstaki, jednak co jakiś czas zdarzają się na rynku fenomenalne monety, które zachwycają dosłownie każdego, tak też jest i tym razem. Oferowany na e-aukcji 10 egzemplarz jest jednym z nielicznym menniczych przedstawicieli.
Okazowy, wyselekcjonowany, okołomenniczy egzemplarz z pięknym blaskiem z miejscowym lustrem, ostrym reliefem i jedynie drobnymi niedoskonałości bicia.
Co ważne bardzo dobrze wybity, bez żadnych przesunięć i drgań stempla, tak charakterystycznych dla tych monet.
Jeden z najpiękniejszych ortów lwowskich, jakie pojawiły się na krajowym rynku kolekcjonerskich – duża rzadkość. Jakby tego było mało, moneta pochodzi ze znakomitej kolekcji Dariusza Pączkowskiego oraz została zilustrowana w katalogu ortów Shatalina na stronie 178. Moneta do najlepszych zbiorów, polecamy!
Kolejną pozycją, która mogłaby być ozdobą jest okazowy, wyselekcjonowany, bliski doskonałości egzemplarz orta gdańskiego, wybitego w 1655 roku.
Egzemplarz charakteryzuje przepiękna, szlachetna patyna i połysk miejscami przechodzący w lustro mennicze.
Najpiękniejszy, naszym zdaniem, ort z rocznika 1655, jaki pojawił się na krajowym rynku aukcyjnym.
Niespotykany, praktycznie unikatowy, w takim stanie zachowania.
Dodatkowo jest to rzadki wczesny rocznik, w bardzo rzadkiej odmianie, którą odnotowano w archiwum Onebid tylko raz i to w roku 1996!
Na awersie pod kołnierzem pasiasty krawat, na rewersie nad herbem Gdańska rozłożysta roślinna ozdobna.
W katalogu Shatalina ta odmiana stempla przedstawiona na przykładzie orta z Muzeum Narodowego w Warszawie nr 2770/11488.
Wariant napisowy awersu: IOH CAS.
Jak Państwo myślą, co będzie czwartą pozycją?
Podpowiadamy, kolejny ort! Po raz kolejny znakomity, okołomenniczy egzemplarz z fenomenalnym połyskiem menniczym oraz delikatną patyną. Będzie to ort krakowski z 1658 roku, jeden z najpiękniejszych przedstawicieli tego rocznika, jaki wystąpił na aukcjach.
Odmiana z obwódkami po obydwu stronach monety. Legenda otokowa z M D L R P na końcu awersu, na rewersie ARGEN.
Herb Wieniawa i inicjały T.L.B. (Tytus Liwiusz Boratini – dzierżawca mennic koronnych i litewskich) pod tarczą herbową.
Polecamy!
Na koniec dwa świetne tymfy w notach MS61 NGC.
Tym samym informujemy, że do aukcji pozostało 8 dni! Zachęcamy więc do rejestracji na stronie Onebid!
0 komentarzy