Na naszej Aukcji VIII – Znakomite, wyselekcjonowane monety średniowieczne
Aukcja średniowiecza po raz kolejny będzie niosła za sobą znakomite, wyselekcjonowane monety. Niewątpliwie jedną z nich jest jeden z najbardziej spektakularnych brakteatów okresu polskiego średniowiecza, przedstawiający popiersie brodatego mężczyzny w żydowskiej czapce, z uniesioną ręką i hebrajskim napisem w otoku. Nieliczne notowania aukcyjne potwierdzają ekstremalną rzadkość tego waloru. Dodatkowo moneta jest w menniczym stanie zachowania ze znakomitym połyskiem menniczym!
Drugą niezwykle interesującą i pożądaną monetą jest emisja przypisywana Leszkowi Białemu pomimo legendy wskazującej na jego ojca Kazimierza. Według prof. Suchodolskiego zabieg ten miał na celu legitymizację władzy Leszka w dzielnicy krakowskiej, jako spadkobiercy swego ojca Kazimierza Sprawiedliwego. Brakteat – biskup z pastorałem to również wyśmienity, okołomenniczy egzemplarz, z pięknym połyskiem na całej powierzchni.
Na nadchodzącym wydarzeniu pojawią się także półgrosze bez daty Kazimierza Jagiellończyka z literami MK i TM. Pierwszy z nich to egzemplarz z tej samej pary stempli zilustrowany w książce Tadeusza Kałkowskiego „TYSIĄC LAT MONETY POLSKIEJ”. Jest to typ bity wcześniej, zdecydowanie cięższy i większy od później bitych półgroszy z herbem Poraj – Piotra Kurozwęckiego. Litera M pochodzi od nazwiska Stanisława Morsztyna – zarządcy mennicy, zaś K od mincerza Mikołaja Kernchen.
Odmiana legendy:
– na awersie gwiazdka na początku i końcu legendy, kwiatek w postaci krzyża po słowie POLONIE;
– na rewersie brak ozdobników po obydwu stronach krzyża, kwiatek w postaci krzyża po słowie MONETA, litera Z w lustrzanym odbiciu.
Sporadyczne notowania aukcyjne potwierdzają dużą rzadkość niniejszego waloru.
Jeśli chodzi o półgrosza z literami TM, to litera T pochodzi od nazwiska mincerza Tomasza Trąbczyńskiego, zaś M od nazwiska Stanisława Morsztyna – zarządcy mennicy.
Odmiana legendy:
– na awersie gwiazdka na początku oraz kółeczko i gwiazdka na końcu legendy;
– na rewersie brak ozdobników po obydwu stronach krzyża.
Sporadyczne notowania aukcyjne potwierdzają dużą rzadkość niniejszego waloru.
Będzie także coś dla kolekcjonerów mennictwa litewskiego, mianowicie niezwykle piękny denar Witolda Kiejstutowicza z mennicy w Wilnie. Drobna moneta z przełomu XIV / XV w. wybita przez Witolda – brata Władysława Jagiełły. Zdecydowanie jeden z ładniejszych egzemplarzy, który w ostatnich latach wystąpił w handlu, dodatkowo doceniony najwyższą, spośród dotychczas nadanych, notą gradingową NGC dla tego typu monety MS63.
Na aukcji znalazły się także monety Bolesława IV Kędzierzawego, Bolesława Krzywoustego, Kazimierza Jagiellończyka, kwartnik ruski Władysława Opolczyka, niezwykle rzadki i efektowny denar gnieźnieński Władysława Odonica, a także denar Bolesława Pobożnego. Zapraszamy do oglądania zdjęć
0 komentarzy