Na naszej Aukcji VIII – talar z 1780 roku
Dzień dobry
Jakiś czas temu, przy okazji promocji poprzednich aukcji opisywaliśmy dosyć obszernie historię terenów kurlandzkich. Dzisiaj nadeszła pora na przybliżenie jednego z książąt Kurlandii
i Semigalii oraz hrabię Świętego Cesarstwa Rzymskiego, księcia Żagania, który panował
w końcówce XVIII wieku.
Swoją młodość spędził w Sankt Petersburgu, gdzie jego ojciec służył radą cesarzowej
Anny Iwanownej. Po intrydze pewnego ministra cała rodzina została zesłana na Sibir, aż do przejęcia władzy przez Piotra III, który po 22 latach postanowił zrehabilitować rodzinę oraz ustanowił postać dzisiejszego posta, Piotra Birona, generałem jazdy rosyjskiej. Rok później został wyznaczony następcą swojego ojca na księcia Kurlandii, w związku z czym musiał złożyć hołd lenny Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.
Formalnie zasiadł na tronie aż 5 lat później w 1769 roku, po czym od razu zaczął gromadzić majątek. Był właścicielem wielu terenów na Śląsku, w Czechach, kolekcjonował obrazy oraz utrzymywał dworską kapelę i teatr.
Gdy rozpoczęły się zabory, pozostał militarnie neutralny, stosując się do poleceń cesarzowej Katarzyny II. W 1791 roku formalnie zaczął podlegać Imperium Rosyjskiemu, by po paru latach przekazać całe Księstwo Kurlandii i Semigalii Rosji otrzymując dożywotnią rentę w wysokości 60 tysięcy talarów i rekompensatę jednorazową w wysokości 2 milionów talarów.
Co ciekawe na monecie możemy zauważyć herby Polski i Litwy w koronie oraz popiersie
Piotra Birona. Niestety, postać ta nie okazała się łaskawa dla Rzeczypospolitej, ani dla poddanych, ponieważ najpierw nie wspomogła polskiego króla, a potem sprzedała swój kraj…
Na nadchodzącej aukcji mamy w ofercie talara z 1780 roku, który może być ciekawym uzupełnieniem monet powiązanych z polskimi terenami, a także monet XVIII-wiecznych.
0 komentarzy