Na naszej Aukcji VIII – Monety rosyjskie

Opublikowane przez RDA w dniu

Monety rosyjskie na nadchodzącej aukcji po raz kolejny obfitują w wiele ciekawych egzemplarzy. Niewątpliwie jedną z najciekawszych pozycji jest Rubel 1912 ЭБ – odsłonięcie pomnika Aleksandra III. Poprawny egzemplarz rzadkiego rubla z wyraźnymi śladami obiegu i skaleczeniem na rancie. Moneta wybita dla upamiętnienia odsłonięcia pomnika Aleksandra III w Moskwie. Jest to zarazem ostatni spośród kommemoratywnych rubli poświęconych pomnikom. Moneta wybita w nakładzie zaledwie 5.000 egzemplarzy, co sprawia, że wraz z drugim rublem pomnikowym wyemitowanym przez Mikołaja jest to rubel pamiątkowy o najniższym nakładzie.

Drugi świetny rubel powstał w 1859 roku również na odsłonięcie pomnika, z tym że Mikołaja I. Piękny połyskowy egzemplarz z doskonale zachowanymi detalami. Jedyny rubel kommemoratywny Aleksandra II, rozpoczynający swoistą serię pamiątkowych rubli rosyjskich – tzw. pomnikowych. Na rewersie przedstawia pierwszy na świecie pomnik konny, gdzie ciężar figury spoczywa tylko na tylnych nogach konia, gdzie cała postać konna ważyła 21 ton!

Pokazywaliśmy już także część złotych monet, jednak w ramach przypomnienia chcemy pokazać także niezwykle rzadkie 5 rubli 1781. Rocznik bity z trzecim wzorem portretu, używanym od 1777 roku, z wyraźnie szczuplejszym przedstawieniem carycy.
Moneta wybita stosunkowo świeżymi stemplami, co poskutkowało wysoką jakością czytelności wszystkich, nawet najdrobniejszych detali, czego dowodem może być urzekające przedstawienie korony, na której można policzyć wszystkie klejnoty zwieńczenia kabłąków.
Pozycja ciekawa ikonograficznie również na rewersie, gdzie już za panowania Aleksandra I widać zmianę na wizerunek orła. Tu jako jeden z ostatnich mamy możliwość podziwiana herbów guberni rosyjskich z zarysowanym szrafowaniem zgodnie z zasadami heraldyki, co stanowi o wysokiej jakości tej produkcji (dla przykładu na monetach polskich szrafowanie jest widoczne na większą skalę dopiero pod koniec ery stanisławowskiej).
Moneta wybita w nakładzie 62.543 egz.

Drugą złotą monetą jest 15 rubli 1897, jednakże oferta złotych monet jest niezwykle szeroka, dlatego warto zobaczyć więcej pozycji w katalogu aukcji 

Ciekawostką są 2 kopiejki próbnego bicia, ogromnej rzadkości żeton opisywany już przez Spasskiego jako próbne bicie 2-kopiejkówek w ramach reformy Aleksandra I.
Wg badań Władimira Nazarova jest to możliwe, jednak dla emisji, która nigdy nie ujrzała światła dziennego, gdyż ostateczny wzorzec 2-kopiejkówek był minimalnie większy i cięższy.

Będą także znakomite ruble, między innymi rubel wybity w 1912 roku na 100 lecie wojny ojczyźnianej czy bardzo lubiany rubel z 1913 roku wybity na 300 lecie dynastii Romanowów (stempel głęboki w nocie MS63).

Na aukcji znalazły się także ruble Piotra III, Katarzyny II czy Elżbiety, a także niższe nominały – kopiejki oraz półpołtinniki.

Na koniec 4 kopiejki 1761 Nowodieł, moneta sporadycznie notowana w handlu w tak doskonałym stanie zachowania. Egzemplarz w brązowej patynie z przebijającym blaskiem menniczym w wysokiej nocie MS63 BN.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *