Na naszej Aukcji VIII – Mennictwo śląskie

Opublikowane przez RDA w dniu

Kolekcjonerzy pytają nas często czy będzie coś ciekawego z mennictwa Śląskiego…
Niech dzisiejszy wieczorny post rozwieje wszelakie wątpliwości i zakończy ten pracowity tydzień z przytupem!

Zaczynamy od jednej z najciekawszych pozycji z tego działu, mianowicie od 24 krajcarach
z 1621 roku z mennicy w Oleśnicy. Moneta bardzo rzadka typologicznie wybita w okresie panowania Fryderyka von der Pfalz. Jedyny rocznik z tego panowania wybity najpewniej
w niewielkim nakładzie!

W specjalistycznym katalogu Ejzenharta i Millera opisana w zaledwie dwóch odmianach ze stopniami rzadkości R6, różniącymi się zaledwie interpunkcją lub jej brakiem przy ligaturze mincmistrza Tuchmanna.

Niniejszy egzemplarz stanowi nową, nieopisaną odmianę z P zamiast PA jako skrótem od palatinus w tytulaturze awersu.

Odmiana taka nie występuje w cyfrowych archiwach aukcji publicznych zarówno w Polsce
jak i w archiwach zagranicznych – w których notowań tego rocznika znajduje się zaledwie 2.

Moneta godna polecenia do najlepszych i najbardziej specjalistycznych kolekcji mennictwa śląskiego. Walor wybitnej klasy, o charakterze unikatowym.

Drugą monetą jest talar nagrodowy gimnazjum wrocławskiego, moneta, którą zdecydowanie chciałby dostać aktualnie nie tylko uczeń, ale także dorosły… Bardzo rzadko spotykana w handlu pozycja wybita stemplami autorstwa Johanna Gottlieba Kittel’a jako nagroda dla uczniów
w formie talarów i półtalarów. Ładnie zachowany egzemplarz ciekawej typologicznie pozycji.

Kolejne 4 egzemplarze zachwycą niejednego wymagającego kolekcjonera mennictwa śląskiego. Są to monety w stanach zachowania wręcz niespotykanych. Można powiedzieć, że takie egzemplarze mogą stanowić wspaniałą promocję mennictwa śląskiego oraz zachęcać do włączenia ich do swojego zbioru, a zatem:

-Halerz bez daty, Kłodzko, Puta z Czastolowic. Najrzadsza odmiana z krzyżykiem w środku litery G na awersie oraz gwiazdką pomiędzy łapami lwa na rewersie. Zjawiskowy, menniczy egzemplarz, z pięknym żywym połyskiem i delikatną patyną.
Moneta doceniona najwyższą, z dotychczas nadanych przez NGC, notą MS64.
W takim stanie zachowania praktycznie niedostępny. Najrzadsza spośród 4 omawianych.

-Halerz, Świdnica, Zygmunt Luksemburczyk. Moneta przez kolekcjonerów nazywana dzikiem
z uwagi na awers, na którym widnieje zwierzę w obwódce. Na rewersie jest z kolei majestatyczny gryf. Aktualnie co raz rzadziej spotykana w handlu moneta, w takim stanie zachowania wręcz niespotykana. Najwyższa, jak dotychczas, nota gradingowa dla tego typu halerza – MS65.

-Halerz, Namysłów, Zygmunt Luksemburczyk. Awers: korona wpisana w okrąg, w otoku litery. Rewers: lew kroczący w lewo. Rzadsza pozycja w handlu, w takim stanie wręcz niedostępna. Najwyższa, jak dotychczas, nota gradingowa dla tego typu halerza – MS63. Jedyny egzemplarz tak wysoko oceniony!

-Halerz, Legnica, Ludwik II Brzeski lub Elżbieta Brandenburska. Ostatnia z czterech, bardzo charakterystyczna emisja z uwagi na swój awers, na którym widnieje popiersie św. Piotra
w prawo z kluczem w dłoni. Moneta doceniona przez NGC najwyższą, z dotychczas nadanych, notą MS63.

Nie zwalniając tempa czas na fenomenalne 6 krajcarów Księstwa Oleśnickiego, Sylwiusza Fryderyka. Zachwycający, bliski doskonałości, menniczy egzemplarz, z lustrzanym blaskiem na całej powierzchni.
Wysoka nota gradingowa MS63+, ale naszym zdaniem moneta i tak surowo oceniona przez NGC. Celowo załączamy w przypadku tej pozycji dwa zdjęcia, aby zachęcić Państwa do sprawdzenia pozostałych pozycji z tego działu 

Na koniec nieopisany u Ejzenharta i Millera wariant interpunkcji awersu 6 krajcarów Sylwiusza Fryderyka z 1674 roku, moneta doceniona najwyższą, spośród dotychczas nadanych, notą
w gradingu NGC.

Zapraszamy do rejestracji na nadchodzące wydarzenie na platformie Onebid, które rozpocznie się już 20 listopada bieżącego roku o godzinie 10!

Przypominamy także, że do wielu pozycji są dodane filmiki, które będziemy systematycznie uzupełniali do kolejnych monet, aby ukazać Państwu egzemplarze w pełnej okazałości.

Życzymy miłego wieczoru!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *