Na naszej Aukcji VIII – Grosze Stefana Batorego
Grosze Stefana Batorego to piękny okres mennictwa polskiego, a duża część z nich jest niezwykle rzadka. W ofercie aukcji VIII pojawiły się dwa piękne i poszukiwane walory, które będą mogły uzupełnić Państwa zbiór już za niespełna tydzień!
Pierwszy z nich to bardzo rzadki egzemplarz z 1580 roku, a więc z okresu, w którym zaczęto bić grosze wileńskie za czasów panowania w Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stefana Batorego.
Odmiana z trójlistkiem nad tarczami na rewersie, z końcówkami legend LIT/LITVAN.
Moneta bardzo rzadko spotykana w handlu, zwłaszcza w tak wyśmienitym stanie zachowania, czego potwierdzeniem może być fakt, iż w katalogu E. Ivanauskasa wariant ten zilustrowano wyraźnie słabszym egzemplarzem.
Pozycja godna polecenia do najlepszych i najbardziej specjalistycznych kolekcji.
Drugi grosz, który chcemy pokazać to moneta wybita w Olkuszu w 1580 roku, z herbem Glaubicz Jakuba Rokossowskiego, który pełnił urząd Podskarbiego Wielkiego Koronnego.
Ten typ monety jest poszukiwany w każdym stanie zachowania przez kolekcjonerów, walor z naszego wydarzenia jest w obiegowym stanie zachowania w bardzo ładnej patynie oraz o dobrej prezencji.
Przypominamy także, że na aukcji pojawi się trojak o nieopisanym popiersiu władcy z charakterystyczną, szeroką, siateczkowaną koroną w niezwykłym stanie zachowania, które NGC doceniło wysoką notą MS64!
Na koniec nieopisany u Igera i Ivanauskasa wariant trojaka z 1581 roku z mennicy wileńskiej z popiersiem z fleuronami w koronie, końcówkami legend L/LIT i kółeczkami w legendach, dla odmiany bez herbu podskarbiego i oznaczenia nominału. Kopicki 3364 (R5), Kurpiewski 294 (R6)
A wieczorem jedna z najbardziej lubianych monet Zygmunta Starego… Do zobaczenia!
0 komentarzy