Wśród monet saskich królów, prócz monet czysto obiegowych wyróżnić możemy również monety pamiątkowe, bite dla uczczenia specjalnych wydarzeń. Tutaj znane są całe serie na pamiątki ślubów, czy słynne „motyle”, które uznawane są za bite na cześć hrabiny Cosel. Ogromnym „wzięciem” cieszą się również monety wikariackie… Elektor saski jako książe Rzeszy Niemieckiej po śmierci cesarza był z urzędu wikariuszem. Przejmował obowiązki namiestnika cesarstwa… i rzadko kiedy mógł powstrzymać się przed upamiętnieniem tego zaszczytu na monecie! August II pełnił tę funkcję w 1711, zaś jego syn w latach 1740-1742 i w roku 1745. Monety wikariackie są pięknie opracowane graficznie i cieszą się ogromną estymą wśród kolekcjonerów. Przykładem takiej wyśmienicie opracowanej graficznie monety może być ten talar 1711 z naszej aukcji. Przepiękna forma insygniów królewskich złożonych na ołtarzach oraz król Polski, wikariusz Rzeszy na koniu w dość heroicznej pozie… robi wrażenie, nie ma co!
Gwoli rozjaśnienia pewnych kwestii, na monecie znajdziecie inicjały ILH- ich właścicielem był Jan Lorenz Holland – mincerz mennicy drezdeńskiej w latach 1698-1716. Ponadto po prawej stronie ołtarza znajdziecie hak, będący znakiem mennicy drezdeńskiej. Warto wspomnieć również, że tym samym stemplem bito dwutalarówki… należące już do ogromnych rzadkości
Tego talara w pięknym stanie zachowania, lekką ciemną patyną i wyśmienicie zachowanym detalem będziecie mogli zalicytować już na naszej I aukcji monet dnia 24 listopada 2018 roku na stronie www.rda.onebid.pl.
Zapraszamy do udziału w licytacji i polubienia naszego fanpage na Facebooku.N


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *