Na naszej 1-szej Aukcji „Numizmatyka” – Rose-noble bądź ryal Edwarda IV

Opublikowane przez RDA w dniu

Dziś czas na kolejną monetę. Teraz czas zadowolić miłośników konkretnych złotych monet. Rose-noble bądź ryal Edwarda IV. Moneta bardzo rzadka i ciekawa. Samo rose-noble jest ewolucją wcześniejszego nominału, noble’a- tutaj dodano przedrostek rose ze względu na umieszczoną w centrum rewersu różę Yorków. Na awersie nosi tradycyjne dla noble’a przedstawienie półpostaci króla z mieczem i tarczą, wyobrażonego w okręcie na wzburzonym morzu, co symbolicznie miało podkreślać rosnącą potęgę morską Anglii i łączone było po raz pierwszy ze zwycięską bitwą pod Sluys (1340) w wojnie stuletniej. Sama moneta była odpowiedzią na rosnącą cenę złota na kontynencie i wywóz złotych monet z Anglii. Podniesiono bowiem wartość noble’a do 8 szylingów i 4 pensów (o 1/5!) i wyemitowano rose-noble, warte 10 szylingów, czyli 120 pensów. Nie był to jednak zbyt popularny wśród ludności nominał i Edward IV stał się jedynym władcą, który wyemitował monety rose-noble’owe.
Zazwyczaj próżno szukać starych angielskich złotych monet na polskich aukcjach, a notowania nobli należą do pojedynczych przypadków. My postanowiliśmy wyjść przed szereg i pokazać wam kompleksową, ciekawą ofertę- włącznie z monetami zagranicznymi, włączając w to zazwyczaj niedostępne wysokie nominały.
Tego pięknie zachowanego ryala, rose-noble’a czy jak go sami będziecie nazywać, możecie wylicytować na naszej pierwszej aukcji monet, która odbędzie się 24 listopada 2018 roku poprzez platformę Onebid.
Zapraszamy na naszą aukcję na stronie:
https://rda.onebid.pl/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *