Na naszej 1-szej Aukcji „Numizmatyka” – 1 złoty 1929 rok! NGC MS65!

Opublikowane przez RDA w dniu

Dziś kolejna piękna moneta z okresu II RP… Pozornie populares- ale nie w takim stanie! Moneta jednozłotowa, wybita w niklu, wprowadzona do obiegu 6 marca 1929 r. rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 19 lutego 1929 r. Bita według projektu Miłosza Kotarbińskiego, w całkowitym nakładzie 32 110 017 sztuk. Bez zmiany daty monetę bito zarówno w roku 1928 jak i latach późniejszych- aż do roku 1938. Krążki niklowe dla tej monety zamówiono w Szwajcarii w firmie Selwe et Co, w Thun. W związku z tym w niektórych katalogach podawano błędną informację o wybiciu tej złotówki niklowej w Szwajcarii.
Na podstawie zarządzenia prezesa Narodowego Banku Polskiego nr 5 z dnia 4 czerwca 1957, moneta w cenie nominału była wymieniana w kasach NBP jeszcze w latach sześćdziesiątych XX w.
W przeciwieństwie do groszowych nominałów niklowych, moneta w stanie zachowania I na rynku kolekcjonerskim występuje bardzo rzadko i osiąga wysokie ceny.
Tutaj mamy do czynienia z wyjątkowym przedstawicielem typu. Przepiękna moneta, bez śladów obiegu, z jedynie delikatnymi menniczymi wadami, ale doceniona przez graderów NGC, otrzymała notę MS65. Pełen połysk, głębokie lustro i naprawdę wyśmienity detal. Warto zwrócić na nią uwagę jako naprawdę wartego włączenia do kolekcji reprezentanta typu- wyśmienitego egzemplarza- a trudno znaleźć aż tak piękną złotówkę… Tę wyjątkową, mimo że niby popularną, monetę będziecie mogli już 24 listopada zalicytować ją na naszej I Aukcji Monet i Medali.
Zapraszamy do polubienia naszego fanpage, by nie umknęły Wam kolejne wyjątkowe przedmioty z aukcji!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *