Na naszej Aukcji IX – Srebrny Medal Olimpijski w Boksie po Jerzym Adamskim z 1960 roku z Olimpiady w Rzymie! Medal wywalczony przez polskiego boksera!

Opublikowane przez RDA w dniu

Na dzisiaj post nieco nietypowy, ale na pewno zainteresuje duże grono odbiorców z uwagi na swój wyjątkowy charakter oraz unikatowość… 

Młode grono odbiorców może nie pamiętać Olimpiady w Rzymie z 1960 roku, natomiast miłośnicy Igrzysk oraz boksu zapewne pamiętają te wydarzenie z uwagi na dopieszczenie polskich kibiców dużą ilością medali – w wadze lekkiej zdobyliśmy złoto, w piórkowej, średniej i półciężkiej srebro (aż 3 spośród wszystkich 9 w historii!), a w koguciej, lekkopółśredniej i półśredniej brąz. 

Jeśli chodzi o nas, najbardziej interesuje nas Jerzy Adamski, zdobywca srebra w kategorii piórkowej po zaciętym boju z przedstawicielem gospodarzy – Francesco Musso. 

Adamski był zresztą wybitnym bokserem – oprócz wicemistrza olimpijskiego miał też tytuł Mistrza Europy (1959) i brązowy medal z Mistrzostw Europy w 1963, był również sześciokrotnym Mistrzem Polski w kategoriach koguciej w roku 1956 i piórkowej w latach 1959, 1960, 1961, 1962 i 1964. 

Wystąpił 19 razy w reprezentacji Polski, odnosząc 15 zwycięstw, 1 remis i 3 porażki. 

Stoczył 270 walk, 237 wygrał, 10 zremisował i 23 przegrał. 

Zapewne zastanawiają się Państwo dlaczego opisujemy akurat tego boksera… A więc mamy przyjemność zaprezentować srebrny Medal Olimpijski w Boksie po Jerzym Adamskim z 1960 roku z Olimpiady w Rzymie! 

Medal wywalczony przez polskiego boksera, jednym z nielicznych medali olimpijskich wyższych niż brązowe wywalczonych przez naszych znakomitych pięściarzy (złoto zdobyliśmy 8 razy, srebro 9, a brąz aż 26 razy). 

Jest to walor wyjątkowy, unikatowy, niepowtarzalny oraz posiadający znakomitą historię. Prawdopodobnie jest to jedna z nielicznych okazji do pozyskania Medalu Olimpijskiego do prywatnego zbioru, a szczególnie z Olimpiady w Rzymie, która odbyła się ponad 60 lat temu! Większość medali spoczywa w prywatnych kolekcjach rodzin sportowców, natomiast ten już 9 kwietnia zmieni swojego właściciela. 

Zdecydowanie polecamy i zapraszamy do udziału w naszym wydarzeniu! 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *