Na naszej Aukcji IX – Rzadki talar Władysława IV

Opublikowane przez RDA w dniu

Pierwszego kwietnia to przeważnie czas na żarty, natomiast my na tydzień przed aukcją chcemy pokazać jedną z ozdób naszej aukcji. Talary Władysława IV Wazy to temat do zbierania bardzo wdzięczny, ale mogą na niego sobie pozwolić jedynie kolekcjonerzy z zasobniejszym portfelem. Jest to dział, którym najczęściej interesują się osoby, które chcą zainwestować kilkadziesiąt bądź kilkaset tysięcy złotych w kilka monet, zamiast w kilkadziesiąt bądź kilkaset mniejszych przedmiotów. 

Przedmiot z nadchodzącej aukcji jest wyjątkowy, ponieważ jest to sporadycznie notowany w handlu rocznik (1636, Gdańsk), który jest nieobecny w polskich archiwach aukcyjnych! Ostatnie notowanie tej odmiany pochodzi z 2011 roku z 2 Aukcji Sincony lot 1157. Pozycja doceniana zgodnie wysokim stopniem rzadkości R5 oraz doceniona wysoką wyceną Tyszkiewicza (75 marek)! Mowa o talarze z mennicy gdańskiej, wybity w 1636 roku! 

Awers: w otoku sznurowym owalny kartusz z herbem miejskim podtrzymywany przez dwa lwy opierające nogi o konsolę; kartusz zwieńczony wieńcem z dwiema gałązkami palmowymi i jedną laurową, w otoku zewnętrznym legenda: 

MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSIS*16-36; 

Rewers: w otoku sznurowym popiersie królewskie w zbroi i szerokim kołnierzu koronkowym, z Orderem Złotego Runa na łańcuchu z 5 widocznymi krzesiwami, 3/4 w prawo, patrzące na wprost, w otoku zewnętrznym legenda: 

*VLADISL:IV•D:G:RE•X POLON:M:D:LIT:RUS:PRUS:&•N:N•SUEC:&•H:REX; 

Fenomenalna pozycja, której brakuje w wielu, nawet zaawansowanych zbiorach! Będzie to bardzo dobra okazja do uzupełnienia swojego zbioru już 9 kwietnia! 

Zdecydowanie polecamy i zapraszamy do rejestracji na platformie Onebid! 

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *