Na naszej Aukcji IX – Klipa trojaka bydgoskiego z 1598 roku

Opublikowane przez RDA w dniu

Miłośnicy trojaków, przygotujcie się! 

Dzisiejszy post dotyczy monety, o której marzy wielu kolekcjonerów, a z uwagi na niewielkie nakłady i swoją rzadkość, niewielu z nich ma okazję włączyć takie pozycje do zbioru. 

Mowa, o jednostkowym walorze, klipie trojaka bydgoskiego z 1598 roku. Oprócz egzemplarza z naszej aukcji jest znany jeden egzemplarz klipy trojaka bydgoskiego z kolekcji Igera, który aktualnie spoczywa w Muzeum Śląskim w Opolu. 

Jeśli chodzi o trojaki wybite w postaci klipy z innych mennic, ciężko znaleźć jakiekolwiek notowanie na aukcjach polskich. 

Odmiana trojaka pochodzi z przejściowego okresu między likwidacją herbów (już bez herbu Cikowskiego), a wprowadzeniem inicjałów mennicy. 

Trojaki z tej pary stempli są znane na rynku z pojedynczych egzemplarzy, nie odnotowano tej odmiany rónwież u Igera. Na jego „bydgoskość” wskazują w zasadzie wszystkie elementy – popiersie znane z odmiany B.98.1, herb Snop znany z trojaków bydgoskich z tego rocznika, charakterystyczny Lewart z prostym ogonem, występujący w tym roku jedynie w tej mennicy. 

Na godz. 12 widoczny ślad po spiłowanym uchu, będącym częstym elementem na wszelkich klipach z polskich mennic, bez względu na nominał.  

Możliwe, że zawieszki takie były specjalnie zamawiane w mennicy w celu ich doczepienia do wilkomów lub insygniów cechowych. 

Niesamowita pozycja do specjalistycznych zbiorów! 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *