Na naszej Aukcji IX – Ciekawe medale

Opublikowane przez RDA w dniu

Dwa tygodnie temu pokazaliśmy medal koronacyjny Augusta Mocnego. Na pewno zastanawiają się Państwo czy w ofercie znajdą się jeszcze jakieś ciekawe pozycje z tego działu… Aby rozwiać wszelkie wątpliwości postanowiliśmy pokazać kolejne 3 ciekawe i poszukiwane medale.

Pierwszy z nich to ponownie medal Augusta II Mocnego, natomiast tym razem został wybity z okazji zawartego pokoju w Altranstadt w 1706 roku. Czego dotyczyła ugoda? Król Polski przed Królem Szwedzkim zobowiązał się do kilku rzeczy:

Po pierwsze zerwania przymierza z Cesarstwem Rosyjskim

Po drugie zrzeczenia się korony na rzecz Stanisława Leszczyńskiego

Po trzecie wyrażenia zgody na zimowanie wojsk szwedzkich w Elektoracie Saksonii

Po czwarte oddania w ręce Karola XII Jana Reinholda Patkula – przywódcy antyszwedzkiej opozycji szlachty inflanckiej

Jak widzimy pokój dotyczył podporządkowania się Szwedom, natomiast pozostawił po sobie niezwykłą pamiątkę w postaci medalu o niezwykłej prezencji. Poniższy egzemplarz dodatkowo nie posiada śladów wytarć, natomiast dobrze widoczny jest doskonały połysk menniczy.

Awers: Herkules (utożsamiany interpretacyjnie z Augustem Moncym) podaje dłoń Marsowi (interpretowanemu jako Karolem XII), obie postacie depczą leżącą postać będącą personifikacją Polski, w otoku legenda:

COGNATO SANGVINE VICTA•, w odcinku: PAX SVECIAM INTER ET/POLONIAM PACTA/ALT RANSTAD•/MDCVI•; nad linią odcinka inicjały medaliera P•H•M•;

Rewers: Hermes lecący nad panoramą Lipska, w otoku legenda:

ALTA PAX GENTEIS ALAT ENSESQVE LATEANT, w odcinku LIPSIA•;

Obrzeże: IIDEM INTER SE POSITO CERTAMINE REGES FOEDERA IVNGERANT. VIRG.;

Dwa kolejne medale to rzadko spotykane egzemplarze upamiętniające otwarcie dwóch bibliotek. Pierwszy z nich został poświęcony biskupowi krakowskiemu, Andrzejowi Załuskiemu, dzięki któremu powstała biblioteka warszawska. Drugi z nich wydany został w 1822 roku przez Stany Galicyjskie dla upamiętnienia fundatora biblioteki lwowskiej – Józefa Ossolińskiego.

Zdecydowanie polecamy i przypominamy, że nadchodząca aukcja już w dniach 9-10 kwietnia!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *