Na naszej Aukcji 17 – Szóstaki z kolekcji Łukasza Ciury

Opublikowane przez RDA w dniu

Tydzień kończymy 4 szóstakami będącymi w ofercie naszego kwietniowego wydarzenia z kolekcji Pana Łukasz Ciura. Nim przejdziemy do części merytorycznej warto zastanowić się, czym takim specjalnym się wyróżniają.

Odpowiedź jest oczywista, po pierwsze rzadkość – wszystkie 4 są „R trójkami”, po drugie co równie istotne są egzemplarzami ilustrowanymi w katalogu Pana Łukasza. Dlaczego jest to ważne ? Dlatego, że w naszej ocenie proweniencja waloru jest równie ważna jak jego stan zachowania (oczywiście w ramach rozsądku). Tu mamy prawdziwe combo – nie dość, że proweniencja jest doskonała, to jeszcze okraszona ilustracją w katalogu. Kończąc przydługi wstęp przechodzimy do meritum zajmując się monetami z okresu schyłku 1661 roku, który jest w mennicy krakowskiej bardzo ciekawy. Właśnie wtedy Andrzej Tymf obejmuje w dzierżawę mennicę krakowską i to wyłącznie ją dzierżawi aż do 5.05.1662 roku, kiedy to obejmuje wszystkie inne mennice koronne pod wspólnym przedsięwzięciem nazwanym Mennicą Generalną Krakowską. Z tego okresu pochodzą szóstaki znacznie odmienne od produktów poprzednika Tymfa, T. L. Boratiniego. Poza literami A-T, szóstaki wyróżnia ciekawe popiersie i bardzo duża różnorodność napisów w nietrywialnych formach, w szczególności na rewersie.

W katalogu Ł. Ciury znajdziemy aż 12 wariantów napisowych, z roku 1661,  łącznie tylko na 15 odnotowanych w kwerendzie szóstaków. Oznacza to, że to emisja rzadka i różnorodna, którą trudno skompletować nawet zaawansowanym kolekcjonerom. W oferowanym zbiorze Ł. Ciury mamy kilka szóstaków emisji z rocznika 1661, które pokazano na załączonych zdjęciach. To odmiany zidentyfikowane jako 661K.5.1.3.1(R3), 661K.5.1.2.2(R3) i 661K.5.2.1.1(R3), co w skali rzadkości Czapskiego odpowiada R4-R5. Odmiany te to różne warianty napisowe, zarówno awersu jak i rewersu. Ta ostatnia odmiana jest „wzbogacona” o rozetę między tarczami na rewersie. Oferowany jest też szóstak tej emisji, pokazany niżej, lecz z 1662 roku, odmiany 662K.1.1.2.1(R3) w bardzo ładnym stanie zachowania, z wyraźnym lustrem menniczym na awersie. W roczniku 1662 popiersie tego rodzaju jest równie rzadkie a następie ulega ewolucji portret, który nie dzieli już legendy otokowej awersu – taką odmianę również znajdą Państwo w ofercie zbioru.

Zapraszamy do analizy i zapoznania się z całym zbiorem oferowanym na najbliższym wydarzeniu.