Na naszej Aukcji 17 – Banknoty polskie

Opublikowane przez RDA w dniu

Banknoty polskie to obok monet Polski Królewskiej, ta grupa walorów na naszej aukcji, która z pewnością będzie cieszyła się największym zainteresowaniem. Blisko 500 pozycji licytowanych będzie podczas sesji 2 w sobotę 20 kwietnia. Przekrojowa oferta złożona z banknotów od insurekcji po współczesność. Również widełki cenowe są na tyle szerokie, że napewno każdy pasjonat pieniądza papierowego znajdzie coś dla siebie.

https://onebid.pl/pl/auction/3485856/5604/Banknoty-Polskie

Licytacje w tej kategorii rozpoczynamy oczywiście od biletów insurekcji, Księstwa Warszawskiego oraz Powstania Listopadowego. Pierwsze co zwraca uwagę to duża kolekcja 4 złotówek insurekcji – biletów, które biją absolutne rekordy kolekcjonerskiej popularności. Bez echa nie przejdzie napewno licytacja pozycji 459 – dwa nierozcięte egzemplarze banknotu 10 groszy docenione wysoką notą gradientową PMG 64. W dziale biletów księstwa jest wprawdzie tylko jeden walor – 1 talar 1810 Badeni, ale za to walor w doskonałej kondycji i pięknej jak na ten typ prezentacji. Start licytacji tej pozycji to 4.000 złotych. Powstanie listopadowe to dwa wyśmienite egzemplarze zielonej złotówki – pierwsza Głuszyński, druga Łubieński. Zatem przy odrobinie szczęśliwa w licytacji można zgarnąć na jednej aukcji doskonałą parę powstańczych złotówek.

Banknoty markowe i złotowe okresu II RP to prawdziwy crème de la crème tej aukcji. Zjawiskowe pod względem stanu zachowania 20 mpk 1916 Generał (poz. 503) oraz wyjątkowe wzory 100 mpk Generał oraz Jenerał to walory, które w naszej ocenie mogą być tymi o które będzie toczyła się najbardziej zacięta walka podczas tej aukcji, choć jest kilka innych walorów które mogą się okazać czarnymi końmi papierowej licytacji.

W przypadku waluty złotowej okresu II RP absolutnie na czoło wysuwa się 10 złotych 1919 S. 3 A – PMG 63 RZADKOŚĆ (poz. 596). Cena startowa 10.000 złotych ale dla tak doskonale zachowanego banknotu niezwykle rzadkiego i poszukiwanego to prawie cena promocyjna. Na jakiej kwocie zakończy się licytacja tego waloru? Przekonamy się już w sobotę.

W tej grupie banknotów – waluta złotowa II RP – jest poza wspomnianą 10 złotówką wiele innych, które mogą być długo i zacięcie licytowane. Wiele popularniejszych banknotów w wyśmienitych stanach zachowania, czy rzadkości dedykowanych specjalizowanym zbiorom pieniądza papierowego. Oj będzie się tu działo.

Okupacja, PRL oraz III RP to absolutna mieszanka banknotów popularnych, ogromnych rzadkości czy dużych ciekawostek. Jest tu kilka pozycji, które by może nie wyglądają okazale, ale wytrawne notafilistyczne oko napewno wypatrzyło już tu i wypatrzy wiele pozycji, które mogą zadziwić. W tej grupie banknotów nie będziemy podpowiadali. Spójrzcie Państwo sami na ofertę. Damy szansę każdemu na wypatrzenie ciekawszych pozycji, a nóż nikt innych nie zauważy i będzie szansa na okazyjny zakup.

https://onebid.pl/pl/auction/3485856/5604/Banknoty-Polskie