Na naszej Aukcji 16 – Krzyż Srebrnego Orderu Virtuti Militari

Opublikowane przez RDA w dniu

Historyczne przedmioty mówią. Tak jest m.in. w przypadku tego konkretnego Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari, który już za kilka dni będzie licytowany na naszej aukcji.

Nie jest to anonimowe odznaczenie. Wiemy komu i kiedy zostało nadane. Podobnie jak w przypadku monet, tak samo jest w falerystyce – przedmiot z udokumentowaną proweniencją jest dużo bardziej ceniony i doceniony przez kolekcjonerów. Nierzadko również, jeśli wiemy komu dane odznaczenie było nadane to w szranki do licytacji stają nie tylko prywatni kolekcjonerzy, ale również muzea czy instytucje związane w jakiś sposób z daną osobą.

https://onebid.pl/…/odznaczenia-ii-rp-krzyz…/2041175

Prezentowany egzemplarz nadaniowego Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari przyznany został plutonowemu Maksymilianowi Burghardtowi urodzonemu 20 września 1895 w Sawikowie w powiecie Jarocińskim.

Nadanie na wniosek 16 Pułku Ułanów w którym służył plut. Burghardt z 16 czerwca 1920 roku za czyn:

” (…) 26 kwietnia 20 r. podczas ataku na Koziatyn w pieszym szyku, na towarową stację jako plutonowy Burghard pomimo ciemności i niewiadomej siły bolszewików poprowadził swój pluton pod ogniem nieprzyjacielskich kar. masz. z taką odwagą i brawurą, że udaremnił próby nieprzyjacielskiego samochodu do wyjazdu przyczem plut. Burghardt zastrzelił szofera, całą obsługę wziął do niewoli a następnie opanował cały pociąg szykujący się do ucieczki.

Podczas dalszej akcyi jak przykrywaniu odwrotu 5 brygady jazdy przez II Szwadron plut Burghardt odznaczył się pod Chałaim-Grodok (Chałaimgródkiem) w dniu 12 maja odwagą, która była przykładem dlajego podkomendnych: pomimo straty konia od odłamka granatu pozostał na swojem stanowisku pod nieustannym i celnym obstrzałem artyeryi nieprzyjaciela.

W bitwach przeciw Litwinom plut. Burghardt wyróżniał się chlubnie odwagą i przytomnością umysłu w obliczu nieprzyjaciela (…)”

Plutonowy Burghardt jest wymieniony w Zarysie Historii Wojennej 16 Pułku Ułanów, jest też jednym z zaledwie 41 żołnierzy i oficerów Pułku odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za walki do 1921 roku. Przeżył II Wojnę Światową, po wojnie był oskarżony o znieważenie pomnika Józefa Stalina w Bydgoszczy przez obsmarowanie go brudną oliwą dnia 1 maja 1952 roku za co groziło mu do 5 lat więzienia.

Zachęcamy do zapoznania się z całym działem „Falerystyka”, bowiem w ofercie poza wymienionym walorem, mamy wiele innych równie ciekawych i podobnej klasy orderów i odznaczeń.

https://onebid.pl/pl/auction/3439497/5603