Na naszej Aukcji 16 – Brakteaty Leszka Białego

Opublikowane przez RDA w dniu

Jeszcze dosłownie kilka godzin i otworzymy całą ofertę styczniowej aukcji. Mamy nadzieję, że w trakcie sylwestrowej zabawy lub podczas noworocznego celebrowania Nowego Roku, znajdą Państwo chwilę na zapoznanie się z ofertą.

Tymczasem jednak, jeszcze przed otwarciem oferty szybki rzut oka na kilka świetnych brakteatów Leszka Białego, które znajdą się w naszej ofercie.

Przede wszystkim rzadki i ceniony przed kolekcjonerów brakteat DVX AZIMIR. Brakteat przypisywany różnym książętom o imieniu Kazimierz uwagi na napis.

Dopiero Stanisław Suchodolski podważył te rozważania, przypisując ten egzemplarz Leszkowi Białemu. Pojawienie się imienia Kazimierza stanowiłoby powołanie się na prestiż ojca-seniora (Kazimierza Sprawiedliwego), zaś wizerunek biskupa odnosił się do św. Wojciecha lub św. Stanisława.

Również brakteat z gryfem – przez wielu uznawany za jeden z najpiękniejszych brakteatów piastowskich – to moneta poszukiwana i ceniona przez koneserów mennictwa średniowiecznego.

Brakteat z orłem heraldycznym, pomimo nieznacznego wykruszenia z pewnością przykuje uwagę najwytrawniejszych kolekcjonerów, bowiem jest to jeden z najrzadszych brakteatów Leszka Białego, z nielicznymi notowaniami aukcyjnymi.