Na naszej Aukcji 14 – Bolesław I Chrobry, Denar typu VENCIEZLAVVS, Wielkopolska

Opublikowane przez RDA w dniu

Bolesław I Chrobry, Denar typu VENCIEZLAVVS, Wielkopolska – kilka dni temu prezentowaliśmy fragmenty tego denara jako forma zagadki. Okazało się, że odpowiedź przyszła dość szybko. Gratulujemy wiedzy i wprawnego oka.

To kolejny denar Bolesława I Chrobrego, który uświetni ofertę średniowiecza naszej wrześniowej aukcji. Jest to jeden z najbardziej zagadkowych ale i przy swojej dużej rzadkości, jeden najbardziej znanych denarów tego władcy.

Ten typ monety, na przestrzeni 100 lat, zmieniał wielokrotnie swoją atrybucję.

Już Kazimierz Stronczyński określił tego denara jako „monetę wybijaną w Polsce pod stemplem zagranicznym”.

Z uwagi na legendę „VENCIEZLAVVS” (wstecznie), oznaczającej imię „Wacław”, długo był uważany przez badaczy czeskich za pierwszą monetę czeską, wybitą za życia św. Wacława (923-935). Dopiero Viktor Katz, a następnie w latach 50-tych XXw. Zygmunt Zakrzewski uznali ten typ denara za polską monetę Bolesława I Chrobrego.

Ostatecznie Stanisław Suchodolski (Wiadomości Numizmatyczne, rok. XI, z. 2-3; Moneta polska w X/XI wieku) niezwykle obszernie opisał dzieje mennictwa oferowanej monety, a w publikacji z 2012 roku potwierdził swoje zdanie. Autor określa czas emisji na lata 995-997 (tuż po objęciu władzy przez Chrobrego, a przed męczeńską śmiercią św. Wojciecha) lub lata 1002-1004 (w czasie walki o koronę czeską). Według dzisiejszej wiedzy bardziej prawdopodobny jest ten pierwszy okres.

Wielka rzadkość, zdaniem Kopickiego znanych 13 egzemplarzy.

Egzemplarz dobrze czytelny, nierówno wybity (część krążka bita bardzo głęboko, część niedobita), w starej patynie. Zwykłe ślady obiegu w epoce (pogięcia, peksy), pęknięcie krążka.

Do najlepszych kolekcji – zdecydowanie polecamy.

Awers: wewnątrz obwódki litery CVV (zniekształcone DVX), wokoło wstecznie RCLLELRVVS (zniekształcone BOLESLAVS)

Rewers: wewnątrz obwódki krzyż prosty z rozszerzonymi ramionami, w kątach kliny, wokoło VENCIEZLIVVS (zniekształcone VENCIEZLAVVS)

Srebro, średnica 20.5 mm, waga 0,67 g.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *