Na naszej Aukcji 12 – Talar Zygmunta III Wazy z rocznika 1634
Kilka dni temu prezentowaliśmy pięknego talara Władysława IV Wazy z rocznika 1634. Dzisiaj powracamy do wcześniejszego panowania – 1630 rok, mennica Bydgoszcz, Zygmunt III Waza.
Egzemplarz o wyśmienicie zachowanych detalach, praktycznie bez jakichkolwiek śladów obiegu. Widoczne są wprawdzie drobne ślady gładzenia tła na awersie oraz dobrze ukryty ślad po zawieszce, ale w ogólnej prezentacji nie jest to dużym mankamentem, ponieważ wspomniany perfekcyjny relief wiele rekompensuje. Mimo tych drobnych skaz, moneta godna naprawdę polecenia.
Ciekawszy wariant popiersia z odwróconymi palcami i gwiazdkami rozpoczynającymi legendę na awersie.
Awers: w otoku perełkowym półpostać królewska w koronie czterokabłąkowej, z fleuronami liliowatymi, o 5 klejnotach w kształcie krzyżyków w otwartej obręczy, zwieńczonej jabłkiem królewskim; w kryzie rurkowatej i zbroi, z szarfą; zbroja o 2 krzyżykach w skrzydełku, z naramiennikiem płytowym, z Orderem Złotego Runa zawieszonym na łańcuchu o 5 widocznych krzesiwach; trzymająca jabłko królewskie z dwoma pasami klejnotów w kształcie krzyżyków w układzie 3 x 2 i miecz; w prawo; w zewnętrznym otoku legenda przedzielona herbem Półkozic w prostej tarczy herbowej: *SIGIS(mundus)*III*D(ei):G(ratia)*REX*POL(oniae)*M(agnus)*D(ux)-*LIT(huanie)*RVS(siae):PRV(ssiae)*MASO(viae)*;
Dostych 30.5.12 (R7), Kopicki 1382 (R), Kamiński-Kurpiewski 1646 (R)
Rewers: w otoku perełkowym ukoronowana, koroną dwukabłąkową o siateczkowanym czepcu, o 5 fleuronach ślimacznicowych zwieńczonych krzyżykami, z 9 klejnotami w kształcie krzyżyków w otwartej obręczy; dziewięciopolowa tarcza herbowa z herbami Korony, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Szwecji, Folkungów oraz herbem Snop dynastii Wazów, z labrami po bokach, otoczona łańcuchem złożonym z 16 krzesiw, z Orderem Złotego Runa; między tarczą a łańcuchem inicjały I-I Jakuba Jakobsona oraz data 16-30; w otoku zewnętrznym legenda przedzielona Orderem:
*SAM(ogitiae)*LIV(oniaeque):NEC*NO(n):SVE(corum)*-:GOT(horum)*VA(n)D(alorum):Q(ue)*H(ae)R(editarius)*REXx*;
0 komentarzy