Na naszej Aukcji 11 – Trojak 1601, mennica Wilno, Zygmunt III Waza

Opublikowane przez RDA w dniu

Trojak 1601, mennica Wilno, Zygmunt III Waza – mały bohater Naszej niedawnej aukcji. Do czasu Naszej aukcji moneta nienotowana oraz nie uwzględniona w najlepszych opracowaniach nt. trojaków. Jest to rzadki i ceniony trojak  z herbem Łabędź i literą W zamiast V. To jednak nie wszystko. To co najbardziej wyróżnia tę monetę to KORONA NAD GŁOWĄ ORŁA. Rzecz zupełnie niespotykana na litewskich monetach. Na Naszej aukcji trojak ten uzyskał cenę 15 340 złotych. Poza rzadkością typologiczną trojak ten wyróżniał się doskonałym, bliskim menniczemu stanem zachowania. Bez dwóch zdań numizmat do najlepszych kolekcji.

https://onebid.pl/…/monety-zygmunt-iii-waza…/1402451

W wyniku kwerendy przeprowadzonej w Gabinet Numizmatyczny. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego okazało się, że taki sam typ trojaka znajduje się również w tamtejszych zbiorach, ale co ciekawe moneta nie była przez hrabiego Hutten-Czapskiego opisana jako odmiana z orłem w koronie. Widniała w ewidencji jako popularniejszy egzemplarz. Na chwilę obecną znane są trzy egzemplarze tej monety, ale nie zmienia to faktu, że cały czas mamy do czynienia z numizmatem najwyższej rzadkości oraz niezwykłą i niespotykaną ciekawostką numizmatyczną.

Niezmiernie cieszy Nas, że takie rarytasy i rzadkości numizmatyczne uświetniają Nasze aukcje. Z Naszej strony będziemy się starali, aby na kolejnych, jeszcze więcej takich perełek było u Nas oferowanych.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *