Na naszej Aukcja VIII – Ciekawe i rzadkie grosze Zygmunta I Starego
Tak jak obiecaliśmy rano, pokazujemy obiekt westchnień kolekcjonerów groszy Zygmunta I Starego. Jedna z najbardziej poszukiwanych typologicznie monet okresu Polski Królewskiej. Emisja wyróżniająca się nowym typem korony, w której zamiast ornamentu roślinnego umieszczono dwa uskrzydlone amorki. D. Pączkowski w artykule w Warszawskim Pamiętniku Numizmatycznym napisał o tej emisji: „W 1546 roku powstał jeszcze jeden, niezwykle rzadki typ korony, w której centralnie umieszczane fleurony zostały zastąpione arabeskami… Korona typu XII znana jest z kilku prywatnych zbiorów, w tym Frankiewicza oraz największych kolekcji muzealnych”.
O wyjątkowości tejże świadczy również fakt, że w swoim opisie aukcji Frankiewicza z 1930 roku, na łamach WNA, Marian Gumowski wśród wielu białych kruków, pośród dukatów i talarów osobną wzmiankę poświęcił również takiej odmianie grosza krakowskiego.
Dodatkowym niewątpliwym atutem dla nabywcy może być fakt, że odmiana ta stanowi trzecią znaną parę stempli, dotychczas znaną na rynku aukcyjnym tylko z tego egzemplarza. Zarazem para ta jest naszym zdaniem najciekawsza spośród znanych dotychczas groszy z amorkami. Wpływają na to trzy fakty – umieszczenie w obręczy korony od wewnątrz rozet zamiast zarysu fleuronów, przebitka w legendzie awersu, gdzie w wyrazie POLONIE pod pierwszym O widnieje ślad po pierwotnie nabitej literze N, oraz błąd legendy rewersu, gdzie słowo REGNI zostało błędnie przedzielone kropką REGN•I.
Awers: korona zamknięta z arabeską interpretowaną jako dwa amorki, z pełną obręczą widzianą od dołu, z wpisanymi weń trzema rozetkami. Pod koroną legenda w trzech wierszach:
SIGISMVND/PRIM•REX/PN/OLONIE; pod nią herb Leliwa Podskarbiego Wielkiego Koronnego Spytka Tarnowskiego między jego inicjałami;
Rewers: w otoku perełkowym orzeł o 12 piórach w każdym ze skrzydeł, z rozłożystym ogonem, o czwórszponiastych łapach, ukoronowany koroną otwartą o trzech fleuronach; w otoku zewnętrznym legenda:
MONETA•REGN•I POLONIE 1546;
Kolekcjonerzy groszy będą mogli także uzupełnić swój zbiór o innego niezwykle rzadki walor… Grosze Zygmunta Starego z 1546 roku to monety niezwykle ciekawe, słynące z licznych odstępstw od normy. Najrzadszymi z nich są błędy kompozycyjne w przedstawieniu korony, w tym właśnie niniejsza odmiana.
Egzemplarz z nadchodzącej aukcji posiada charakterystyczny błąd ikonograficzny w postaci pokazania w obręczy korony widzianej od dołu trzy rozetki interpretowane jako róże, a nie, jak to bywa zazwyczaj, fleurony drugiej strony korony widziane od wewnątrz.
Odmiana wysoko ceniona przez twórców katalogów i cenników Kopicki 430 (R7), Kurpiewski 62 (R7) (Tyszkiewicz wycenił ją na 25 Marek, gdzie niektóre dukaty Zygmunta III i Jana Kazimierza wyceniane są poniżej 20 Mk)
Na koniec nieopisany w katalogu Igera wariant interpunkcyjny trojaka gdańskiego z 1539 roku z kropką po CIVI na rewersie. Wyśmienity, menniczy egzemplarz z intensywnym połyskiem na całej powierzchni. Moneta doceniona drugą najwyższą, spośród dotychczas nadanych, notą w gradingu NGC MS62!
Tylko jeden egzemplarz dla tego rocznika oceniono wyżej!
Te fantastyczne i poszukiwane w takim stanie zachowania walory, mogą wzbogacić Państwa zbiory już za tydzień! Zapraszamy do zapisów na aukcję na www.rda.onebid.pl
0 komentarzy