Na naszej 4-tej Aukcji „Numizmatyka” – Monety Wolnego Miasta Gdańska

Opublikowane przez RDA w dniu

Monety Wolnego Miasta Gdańska to ciekawe typologicznie blaszki. Jedni przypisują je do mennictwa polskiego, Niemcy natomiast traktują jak swoje i chętnie je zbierają. Na naszej aukcji, do kupienia będzie 14 pozycji. Poniżej przedstawimy kilka najciekawszych, by zachęcić Państwa do obejrzenia naszej listy aukcyjnej, która jest już otwarta. Zapraszamy wiec do rejestracji, oglądania przedmiotów, dodawania do obserwowanych wybranych monet i składania limitów!

Zaczynając od drobniejszych nominałów, na zdjęciach 3 i 4 zdjęciach mogą Państwo zaobserwować 5 feningów 1923. Egzemplarz został wyselekcjonowany spośród wielu sztuk, co pozwoliło mu na uzyskanie bardzo wysokiej noty-ms65. Piękno monety można zaobserwować już po zdjęciach, jednak polecamy włączenie monety do dobrych zbiorów WMG.

Na zdjęciach numer 5 i 6 widzimy ponownie 5 feningów, ale tym razem z 1932 roku z flądrą. Ponownie wyselekcjonowany egzemplarz spośród wielu sztuk, dostał wysoką notę numeryczną-MS 66. Znalezienie ładnej flądry nie wydaje się trudne, jednak pozyskanie aż tak pięknego egzemplarza jest już prawdziwą gratką.

Kolejny, warty uwagi krążek to 10 feningów 1932, tym razem z podobizną dorsza. Ostrość detali i świeżość monety, pozwoliły uzyskać najwyższą dotychczas notę dla tej monety-MS 66. Zdecydowanie perfekcyjny egzemplarz, który może posłużyć jako moneta okazowa dla tego typu.

Przechodząc do monet z większym nominałem, na początku, chcielibyśmy pokazać 5 guldenów z 1932 roku z wizerunkiem kościoła. W menniczym stanie jest ona do pozyskania dosyć trudna. Nasz egzemplarz jest warty uwagi ze względu na bardzo czyste tło, na którym nie występują żadne rysy ani skaleczenia. Nota tego egzemplarza to MS 61.

Dla osób, które nie przepadają za pudełkami, a lubią ładne monety, możemy polecić 5 guldenów z 1932 roku z wizerunkiem jednego z symboli miasta-żurawia portowego. Moneta jest w stanie 2 i może być pięknym uzupełnieniem kolekcji.

Jako ozdobę tego okresu, zdecydowanie wybraliśmy 25 guldenów z 1930 roku. Jedna z dwóch złotych monet tego okresu, charakteryzuje się mocnym, obustronnym połyskiem oraz nienagannym detalem. Obserwując monetę, możemy zaobserwować kunszt projektanta R. Kullricha oraz jakość wybicia. Prosty, ale dokładny rysunek sprawia, że monetę po prostu chce się mieć w kolekcji. Moneta została doceniona przez NGC notą MS 65, co stanowi dodatkowy atut pozycji numer 1613. Warto pozyskać jako pokazowy egzemplarz WMG. Moneta dosyć rzadko występująca w handlu, nakład około 4000 sztuk.

Zapraszamy na aukcję już w dniach 9-10 listopad 2019 od godziny 10.

Pozycje można oglądać i licytować na www.rda.onebid.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *