Na naszej 4-tej Aukcji „Numizmatyka” – Monety obiegowe PRL.

Opublikowane przez RDA w dniu

Monety obiegowe PRL to na pozór szare, nudne krążki, które kojarzą się z kartkami na żywność, octem i cukrem na półkach. Zbierając w pełni mennicze egzemplarze są już jednak wyzwaniem, którego podejmuje się co raz większa liczba osób.

Na naszej aukcji pojawiła się mennicza grupa monet z tego okresu.
Mennicze 50 groszy z 1967 roku jest trudniej zdobyć. W pełni mennicze egzemplarze potrafią uzyskać ceny w granicach kilkuset złotych, u nas pod numerem 1625 w nocie MS zacznie się od 200 złotych.
Dalej mamy legendarną złotówkę z 1957 roku. Mimo bardzo dużego nakładu, mało zachowało się menniczych sztuk. Rocznik został wybity w słabszym stopie metali, przez co był bardziej podatny na zniszczenia. Nieobiegowe, mennicze egzemplarze, potrafią osiągać zawrotne ceny, nawet w granicach kilku tysięcy. U nas w nocie MS61 zaczynamy od 300 złotych.
Złotówki z lat 1967 i 1968 kojarzą nam się z niskim nakładem w porównaniu do reszty monet obiegowych PRL. Większość była wprowadzona do obiegu, przez co ilość menniczych sztuk jest bardzo mała. Na naszej aukcji pojawią się wyselekcjonowane egzemplarze, które zadowolą najbardziej wymagających kolekcjonerów tego okresu.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych monet z lat 1949-1990 jest kultowy rybak. Niewątpliwie ładny 1958 rok jest trudny do kupienia, a znalezienie menniczego egzemplarza z pełnym połyskiem, bez przetarć jest już wyzwaniem.
Złotówka z 1982 roku dla większości jest zwykłym, popularnym rocznikiem, który łatwo kupić. Mało kto natomiast wie, że rocznik został wybity dwoma stemplami. Wyróżniamy tutaj normalną, szeroką datę oraz bardzo rzadką, wąską. W 1982 zmieniono krój cyferek i liter na grubsze, jednak mała część nakładu została wybita starym, wąskim stemplem. U nas do kupienia będzie jeden z najładniejszych egzemplarzy jaki pojawił się na rynku-egzemplarz w pełni menniczy, bez wad, przetarć i rys z notą MS67, co jest najwyższą notą do tej pory. Polecamy do zaawansowanych zbiorów PRL! Jeżeli ktoś preferuje „wolne” egzemplarze, jest też mennicza sztuka bez pudełka.
Na naszej aukcji pojawi się także wyselekcjonowane 10 zł z 1965 roku z wizerunkiem Mikołaja Kopernika z duchem. Piękny, menniczy egzemplarz, do którego ciężko mieć jakiekolwiek uwagi, a w połączeniu z ww duchem gwarantuje emocjonującą walkę !
Dla kolekcjonerów monet próbnych, przygotowaliśmy 12 prób z wizerunkami polskich królów, będzie to dobra okazja do uzupełnienia swoich zbiorów.
Wszystkie monety z okresu PRL mogą Państwo obejrzeć na naszej nadchodzącej aukcji 9-10 listopada.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *