Na naszej 4-tej Aukcji „Numizmatyka” – małe może być piękne!

Opublikowane przez RDA w dniu

Czy małe może być piękne?

Wielu kolekcjonerów goni za monetami, które są duże, ładne i drogie. Dzisiaj, chcielibyśmy pokazać kilka drobnych półgroszy Zygmunta Starego, które są w pudełkach, określone na noty MS i nie są to najniższe MS, wszystkie prezentowane poniżej, otrzymały MAX noty, czyli póki co żaden z poniższych roczników nie otrzymał wyższej 😊

Półgrosze Zygmunta są o tyle ciekawe, że mają bardzo dużo odmian i są ciekawe typologicznie do zbierania.

Możemy podzielić je na półgrosze koronne, które były wybijane w Krakowie, które z jednej strony mają koronę, a z drugiej orła. Półgrosze litewskie mają natomiast z jednej strony pogoń, która jest symbolem i godłem Litwy, a z drugiej również orła.

Półgrosze bez daty możemy podzielić na gotyckie i renesansowe. Jeśli dodamy do tego mnogość roczników, różne warianty pogoni, orła, korony, napisy otokowe, błędy, dodatkowe litery pod pogonią, tworzy nam się ogromne pole do popisu i możliwość zbudowania pięknej kolekcji drobnej monety. Dodatkowo monety te nie należą do najdroższych, kosztują dużo mniej niż monety pokroju talarów, dukatów, czy nawet ortów. Dostępność materiału jest dosyć duża, dlatego dla osób, które nie wiedzą co zbierać, półgrosze będą ciekawym tematem.

Uważamy natomiast, że warto do kolekcji włączać jak najpiękniejsze monety, dlatego na swojej aukcji zebraliśmy grupkę wybitnych półgroszy, umożliwiając naszym klientom kupno, od razu wyselekcjonowanych monet w najwyższej nocie na świecie.

Obserwując trend kolekcjonowania małych monet-półtoraków, szelągów, czy groszy, uważamy, że półgrosze również są świetną grupą do kolekcjonowania, nawet przez mniej doświadczone osoby. Małe może być piękne, o ile odpowiednio spojrzymy na te drobne monety i docenimy, że główny pieniądz obiegowy, który eksploatowany przez tyle lat, pozostał w menniczej kondycji aż do dzisiejszych czasów. Monety zdecydowanie warte do włączenia do zbiorów!

Poniżej przedstawiamy noty monet:
Półgrosz 1509 MS61
Półgrosz 1510 MS63
Półgrosz 1511 MS64
Półgrosz 1512 MS65
Półgrosz 1513 MS64

Jak widzimy, jest to 5 kolejnych roczników, będzie więc wspaniała okazja, by zakupić od razu kilka pięknych monet w jednym miejscu, jednego dnia.

Polecamy i zapraszamy na aukcję w dniach 9-10 listopad 2019!

Te i inne walory, będą mogli Państwo nabyć pod poniższym linkiem:
https://rda.onebid.pl

    


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *