Dzisiaj zaczynamy mikro cykl poświęcony 4C 😀💎🧐

Aukcja biżuterii za mniej niż miesiąc, a dzisiaj na spotkaniu przy okazji odbioru kolejnych walorów na następną aukcję numizmatyki, zostaliśmy zbombardowani gradem pytań dotyczących biżuterii. Okazuje się, że o ile w monetach sprawa wyceny atrakcyjności jak i wartości przedmiotu nie stanowi dla Państwa większego problemu, o tyle w przypadku biżuterii nawet przybliżona diagnoza stanowi spory problem.

Wstęp mamy już za sobą, przechodzimy więc do tytułowego 4C, a więc skrótu od pierwszych liter :
1- carat (jednostka wagi)
2- colour (kolor)
3- clarity (czystość)
4- cut (szlif)
Dokładnie zanalizowany jakikolwiek kamień szlachetny w oparciu o ww parametry, pozwoli nam prawidłowo odpowiedzieć na zadane pytanie – Ile to jest warte ?? 😊

Dzisiaj krótka specyfika pierwszej „C” – carat…

Masę diamentów oznacza się w karatach metrycznych. Jeden karat to 0,2 grama, podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Sama zaś nazwa „carat” pochodzi od nazwy drzewa szarańczynu strąkoweg (łac. ceratonia siliqua), którego nasiona nazywane chlebem świętojańskim, mają po wysuszeniu jednakową masę ok 0,2 grama i były one w średniowieczu używane do ważenia kamieni szlachetnych.

Jak ważny jest to parametr wyjaśnimy Wam na bardzo prostym przykładzie:

Mamy dwa kamienie – pierwszy ma 0.99ct, czyli waży 0,198grama, drugi ma równo 1ct, czyli waży 0,200grama..różnica trudna do wychwycenia, gdybyśmy ważyli na wadze potrzebowalibyśmy idealnie skalibrowanej wagi proszkowej..sęk w tym, że w pierwszym przypadku mnożnik wynosi 192 (dla kamienia idealnie czystego i idealnie białego), zaś w drugim 263..czyli teoretyczna wartość pierwszego to 0,99x192x100 USD, a w drugim 1x263x100 USD…(oczywiście to wartości teoretyczne, w obrocie komisowym nieosiągalne, jednak dysproporcja pozostaje)

Kosmos, nieprawda ???

P.S. Pierścionek na zdjęciu będzie można zlicytować na naszej aukcji 5 Grudnia na portalu Onebid https://rda.onebid.pl diament centralny w antycznym szlifie brylantowym ma „zaledwie” 2,57 ct…💪💪😍😎


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *