Na naszej 1-szej Aukcji „Numizmatyka” – Szóstak 1706 L-P! Piękny!

Opublikowane przez RDA w dniu

Dzisiaj rzadka moneta, której dzieje są świadkiem walk o tron Polski na początku XVIII wieku… Szóstaki 1706 to emisja niezmiernie ciekawa- bite w Moskwie monety przeznaczono na opłacenie wojsk stronnictwa saskiego, które stacjonowały na Litwie. Za emisję odpowiadał podskarbi wielki litewski Ludwik Pociej (to jego inicjały L-P i herb Waga widzimy na rewersie). Inicjały te w epoce przeinaczano złośliwie jako „Ludu Płacz”, ze względu na wycofanie monety z obiegu dość szybko, po przegranej Augusta Mocnego walki o tron Polski. Ale o tym, że powrócił już 3 lata później jako król i monetą można było płacić- raczej się nie mówi…
Tutaj mamy wyśmienity egzemplarz z mocnym połyskiem i dobrym detalem, co należy do rzadkości. Monety te były bite niestarannie, bez zachowania dbałości o pieczołowite wykonanie. Owocuje to bardzo małą liczbą ładnych egzemplarzy dostępnych na rynku.
Ta rzadka moneta, będąca wybitnym świadkiem niepokojów wewnętrznych w Rzeczypospolitej początku XVIII w., do tego w wyśmienitym stanie zachowania będzie przedmiotem licytacji na naszej pierwszej Aukcji Monet już 24 listopada. Zapraszamy do polubienia naszego fanpage na Facebooku byście nie przegapili wyśmienitych monet oraz otwarcia katalogu, które to zbliża się wielkimi krokami.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *