Na na naszej Aukcji 11 – Trzy niezwykle ciekawe pozycje

Opublikowane przez RDA w dniu

Szanowni Państwo, ilość pozycji Naszej nadchodzącej, styczniowej aukcji przekroczyła liczbę 5 400. Lada dzień otworzymy pełną ofertę, tak aby można się było z nią zapoznać i zarejestrować. Żeby jednak rozbudzić Państwa apetyty, poniżej krótka prezentacja trzech niezwykle ciekawych pozycji, które będą licytowane na Naszej aukcji już za kilka dni.

Jako pierwszy, grosz lubelski 1597 Zygmunta III Wazy. Ekstremalnej rzadkości typ z skrótem daty pod koroną. Taki dotychczas nie był notowany na rynku aukcyjnym. Drugi znany nam egzemplarz znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Co niezwykle interesujące w przypadku tego grosza to niespotykane przedstawienie władcy bez atrybutu władzy jakim jest korona.

Jeżeli wśród Państwa jest ktoś kto posiada bardzo zaawansowany zbiór ortów Jana II Kazimierza, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie w nim brakowało jeszcze widocznego poniżej orta z rocznika 1659 bitego w Poznaniu. To co wyróżnia tę monetę to herb Ślepowron (podskarbiego koronnego Jana Kazimierza Krasińskiego, który objął to stanowisko w ostatnich miesiącach 1659 roku). Ekstremalna rzadkość potwierdzona w katalogu Edmunda Kopickiego najwyższym, poza unikatami, stopniem – R8. Autor katalogu powołuje się jedynie na dwa znane mu egzemplarze. Moneta nienotowana w katalogach Kamińskiego-Kurpiewskiemu i Józefa Tyszkiewicza.

Na koniec absolutnie menniczy egzemplarz (MS 63) rzadkiego typu półgrosza Zygmunta II Augusta z dużym herbem Jastrzębiec. Moneta bita w Tykocinie w roku 1566. Najwyższa, spośród dotychczas nadanych, nota gradingowa NGC, a ponadto jedyny tak wysoko oceniony. Zdecydowanie najładniejszy egzemplarz tej odmiany, jaki pojawił się na polskich aukcjach, na przestrzeni ponad 30 lat!

 

   

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *