Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu coś żółtego

Dukat z 1831 roku w najrzadszej odsłonie, czyli wariant bez kropki przy pochodni. Pozycja notowana na rodzimym rynku aukcyjnym tylko sześciokrotnie, w zestawieniu z prawie 250 notowaniami klasycznej odmiany robi piorunujące wrażenie…ale to tyle jak chodzi o statystyki – nie chcemy Was uśpić już na drugim zdaniu.😉

Skąd w ogóle się ten dukat wziął ? Odpowiedź jest prosta – potrzebowaliśmy broni do walki powstańczej…broni, którą trzeba było kupić za granicą. Pragmatyzm i logika podpowiedziała, żeby oprzeć się na praktycznie międzynarodowej już wtedy walucie, czyli dukacie niderlandzkim i tak oto dzięki mobilizacji społeczeństwa, w wyniku zbiórek, które dostarczyły złoto narodziła się nam ta piękna pamiątkowa moneta, różniąca się od emisji niderlandzkich jedynie orzełkiem umieszczonym na początku legendy awersu. Dukatów w trzech odmianach – kropka przed pochodnią, kropka po pochodni i bez kropki wybito 162 347 w 1831 roku, należy jednak doliczyć 858 dukatów wybitych w 1832 roku antydatowanych na 1831rok. Łączny nakład dukatów powstańczych wynosi więc 163 205 sztuk, z czego prawdopodobnie jedynie około 2,5% to odmiana którą Państwu oferujemy.

Zachęcamy do licytacji, dukat posiada wyjątkowo ostry relief z bardzo mocnym lustrzanym tłem , na którym osiadło trochę mikrorys – złoto, szczególnie wybijane świeżymi stemplami łapie je praktycznie natychmiast.

Licytacja już 13 kwietnia na www.rda.onebid.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *