Około 6%… taką część całościowej emisji dziesięciozłotówek Królestwa Polskiego (Kongresowego) stanowił rocznik 1822. Jeden z najrzadszych roczników, z nakładem wynoszącym jedynie 233 sztuki. Monety kojarzone ze sztucznym organizmem państwowym, jednakże pochodzące z pierwszej emisji zawierającej w całości jedynie napisy polskie na monetach! Pewien krok milowy, który już niedługo miał zaniknąć wskutek represji po Powstaniu Listopadowym. Na awersie tytulatura ALEXANDER I CESARZ SA(modzierżca)•W(szech)• ROS(syi)• KRÓL POLSKI, w środku popiersie. Na rewersie orzeł cesarsko-królewski, nad którym wznosząca się korona przedziela rok 1820, a pod orłem litery I.B. – inicjały intendenta mennicy Jakuba Benicke; wokoło napis w górnym półkolu: 10. ZŁOTYCH POLSKICH, w dolnym zaś półkolu: Z SREBRA KRAIOWEGO… ten napis, i same metale krajowe, kojarzą się nieodmiennie z monetami Stanisława Augusta Poniatowskiego. Bicie monety z metalu krajowego miało zwiększyć niezależność i pozycję gospodarczą kraju. Tak i tutaj miała być świadectwem bujnego rozkwitu polskiej gospodarki i przemysłu. W okolicach Olkusza wydobywa się ołów, a towarzyszy mu właśnie „srebro kraiowe”. W kieleckiem powstaje huta miedzi, a w Białogonie w 1817 roku huta żelaza.
Wyjątkowa moneta, ogromnej rzadkości. Taka 10 złotówka to marzenie niejednego kolekcjonera monet XIX-wiecznych. Piękny detal, co jak na monetę takich rozmiarów jest nie lada gratką. Piękne lustro i delikatna patyna dokładają jej uroku, a ogromna rzadkość nieodmiennie sprawia że moneta zawsze broni się sama
Najwyższej klasy numizmat, a zalicytować będziecie mogli go już na naszej aukcji monet 24 listopada na stronie www.rda.onebid.pl.Zapraszamy ponadto do polubienia naszego fanpage na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *