Na naszej Aukcji 14 – Piękny i niezwykle rzadki (Kopicki 47, R4) brakteat protekcyjny

Opublikowane przez RDA w dniu

Króciutki oddech od denarów Bolesława I Chrobrego, ale nie na długo. Jeszcze kilka smaczków numizmatycznych z okresu panowania pierwszego polskiego króla mamy. Dziś krótki przeskok do Bolesława III Krzywoustego i przedsmak tego co będziemy mieli w ofercie z okresu panowania tego władcy. Mimo, że to wspomniany przedsmak, to jak na przystawkę pozycja doskonała.

Osoby aktywnie zajmujące się tematyką średniowiecza od razu skierowały zapewne swój wzrok na „słoneczko” nad klęczącą postacią, doskonale widoczne na awersie tego pięknego i niezwykle rzadkiego (Kopicki 47, R4) brakteata protekcyjnego.

Historycznie i typologicznie moneta ważna i potrzebna. Przez wielu specjalistów brakteaty tego władcy uznawane są za jedne z najciekawszych monet okresu polskiego średniowiecza.

Moneta ta dawniej nazywana pokutniczą, widząc w niej odniesienie do pielgrzymki księcia Bolesława do grobu Św. Wojciecha w Gnieźnie z 1113 roku. Dotyczyło to pokuty za oślepienie i śmierć starszego brata, Zbigniewa. Nieco inne światło na tę emisję rzuciło odkrycie w 1932 roku skarbu monet a następnie jego badanie i analiza wykonana przez profesora Ryszarda Kiersnowskiego.

Ryszard Kiersnowski powiązał tę monetę z manifestem Bolesława Krzywoustego po tym, jak polski książę oddał hołd w Merseburgu przed cesarzem Lotarem III. Datował to wydarzenie na okolice roku 1135. Ikonografia miała głosić, że polski książę znajduje się pod opieką Świętego Wojciecha, stąd określenie brakteatów tego typu protekcyjnymi.

Dużo większy od denara brakteat był doskonałym nośnikiem opisanego wyżej manifestu.

Nieco inne spojrzenie na widocznego brakteata ma dr Witold Garbaczewski. Widzi on w nim bowiem efekt reformy monetarnej ze schyłku panowania Krzywoustego, której celem było zasilenie skarbca do opłacenia trybutu Lotarowi III i datuje ten typ na rok 1137.

Prezentowany egzemplarz to moneta pięknie zachowana w wielowiekowej patynie. Drobne niedoskonałości krążka ani trochę odbierają temu brakteatowi urody. Polecamy do zaawansowanych zbiorów monet – w takim stanie ta niezwykle rzadka odmiana pojawia się sporadycznie na rynku aukcyjnym.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *