Wśród opisywanych dziś pozycji trafiło się dużo różnorodności i długo wahaliśmy się, co pokazać dziś z naszej oferty…konkurencja była spora, od ilustrowanego w Dutkowskim grosza, przez rzadkiego półtoraka, szereg ciekawych monet śląskich etc…
Jednak pozycja niniejsza wygrała konkurencję w przedbiegach. Na pozór zwykły trojak z roku 1583 z mennicy wileńskiej. Odmiana dość popularna z herbem Leliwa pod popiersiem.
W katalogu Igera trojaki te podzielono na trzy drobne warianty różniące się końcówką legendy i rodzajem kropek użytych w interpunkcji awersu.
U Ivanauskasa jest ciekawiej – tu do wyboru mamy bowiem 5 wariantów tej odmiany różniących się między innymi typem popiersia, których dla tej odmiany Ivanauskas notuje aż 4 różne! W tym unikalne popiersie 32…
Mieliśmy więc dość prosty wybór…z pozoru
Pozycja poniższa posiada bowiem zupełnie inne popiersie niż te notowane u Ivanauskasa czy Igera. Wyróżnia je proste załamanie na połączeniu szyi ze zbroją, charakterystyczna korona z wewnętrznymi kabłąkami widzianymi od boku (schowanymi za fleuronami), czy bardzo charakterystycznym wzrokiem władcy, oraz samą zbroją, nie mówiąc o zaroście…podsumować można to stwierdzeniem że całe popiersie z poniższego trojaka jest charakterystyczne!
Już we wrześniu zmieni on właściciela w czasie naszej E-Aukcji 8…już dziś ciekawi jesteśmy jak żywiołowa będzie na nim licytacja!
Tego talara austriackiego Biskupstwa Ołomuńca z roku 1716 z powodzeniem możemy zaliczyć do monet rzadkich a w takim stanie zachowania, bardzo rzadkich. Moneta posiada minimalny ślad po umiejętnie usuniętej zawieszce, ale ani trochę nie odbiera Dowiedz się więcej…
W jednym z poprzednich wpisów prezentowaliśmy orta wileńskiego Jana II Kazimierza, dziś do kompletu proponujemy równie charakterystycznego szóstaka również z Wilna. Moneta już pod koniec stycznia pojawi się na naszej aukcji.
Ort wileński Jana II Kazimierza sam w sobie jest emisją, która każdorazowo wzbudza zainteresowanie na rynku kolekcjonerskim. Typologicznie rzadka, bardzo pożądana i poszukiwana nawet w słabszych stanach zachowania. Kiedy dołożymy do tego jeszcze proweniencję ex. Dowiedz się więcej…
0 komentarzy