Dziś musimy posypać głowę popiołem…przyszedł czas na wnikliwe opracowywanie półtoraków i jednak nie będzie na naszej E-Aukcji 8 półtoraka, który jest u A. Góreckiego na czarnym tle…będzie taki, którego w ogóle nie ma w katalogu
Niniejszym mamy zaszczyt przedstawić Państwu półtoraka krakowskiego z 1616 roku z błędem MONO NO i herbem Awdaniec Podskarbiego Wielkiego Koronnego Stanisława Warszyckiego. Moneta ta do tej pory pozostała nieopisana w katalogach półtoraków Chełchowskiego, Góreckiego oraz Nieczitajły i Zamiechowskiego.
Co czyni ją tak wyjątkowym? Błąd MONO NO zdarza się na półtorakach krakowskich z roku 1615, 1616 i 1617.
W przypadku 1616 był jednak dotychczas notowany jedynie na półtorakach z herbem Sas Daniłowicza.
Moneta, której nie udało nam się również namierzyć na rynku aukcyjnym, śmiało więc zaryzykujemy i powiemy, że naszym zdaniem jest to prawdopodobnie jeden z najrzadszych, jeśli nie najrzadszy z półtoraków Zygmunta III Wazy!
Już we wrześniu wraz z grupą innych półtoraków zmieni swojego właściciela!
Tego talara austriackiego Biskupstwa Ołomuńca z roku 1716 z powodzeniem możemy zaliczyć do monet rzadkich a w takim stanie zachowania, bardzo rzadkich. Moneta posiada minimalny ślad po umiejętnie usuniętej zawieszce, ale ani trochę nie odbiera Dowiedz się więcej…
W jednym z poprzednich wpisów prezentowaliśmy orta wileńskiego Jana II Kazimierza, dziś do kompletu proponujemy równie charakterystycznego szóstaka również z Wilna. Moneta już pod koniec stycznia pojawi się na naszej aukcji.
Ort wileński Jana II Kazimierza sam w sobie jest emisją, która każdorazowo wzbudza zainteresowanie na rynku kolekcjonerskim. Typologicznie rzadka, bardzo pożądana i poszukiwana nawet w słabszych stanach zachowania. Kiedy dołożymy do tego jeszcze proweniencję ex. Dowiedz się więcej…
0 komentarzy