Dziś musimy posypać głowę popiołem…przyszedł czas na wnikliwe opracowywanie półtoraków i jednak nie będzie na naszej E-Aukcji 8 półtoraka, który jest u A. Góreckiego na czarnym tle…będzie taki, którego w ogóle nie ma w katalogu
Niniejszym mamy zaszczyt przedstawić Państwu półtoraka krakowskiego z 1616 roku z błędem MONO NO i herbem Awdaniec Podskarbiego Wielkiego Koronnego Stanisława Warszyckiego. Moneta ta do tej pory pozostała nieopisana w katalogach półtoraków Chełchowskiego, Góreckiego oraz Nieczitajły i Zamiechowskiego.
Co czyni ją tak wyjątkowym? Błąd MONO NO zdarza się na półtorakach krakowskich z roku 1615, 1616 i 1617.
W przypadku 1616 był jednak dotychczas notowany jedynie na półtorakach z herbem Sas Daniłowicza.
Moneta, której nie udało nam się również namierzyć na rynku aukcyjnym, śmiało więc zaryzykujemy i powiemy, że naszym zdaniem jest to prawdopodobnie jeden z najrzadszych, jeśli nie najrzadszy z półtoraków Zygmunta III Wazy!
Już we wrześniu wraz z grupą innych półtoraków zmieni swojego właściciela!
Naprawdę cieszy oko. Piękny przykład cenionej i lubianej emisji – dukat wikariacki Augusta III Sasa z rocznika 1741. Typologicznie są to monety rzadko pojawiające się na rynku aukcyjnym, a w takim wyśmienitym stanie zachowania to Dowiedz się więcej…
Czyż XVIII-wieczne medalierstwo francuskie nie jest piękne? Oto jeden z kilku takich medali, które znajdą się w ofercie naszej aukcji kwietniowej. Jest to rzadko pojawiający się na rynku medal z 1747 roku, upamiętniający wyzwolenie Genui Dowiedz się więcej…
Znaleźć tak piękny egzemplarz szóstaka Jana III Sobieskiego to nie lada sztuka. Piękny egzemplarz, z bardzo dobrze zachowanym połyskiem menniczym. Moneta z emisji bydgoskiej z rocznika 1682. Wariant z ostro zakończonymi tarczami, z 11 klejnotami Dowiedz się więcej…
0 komentarzy