Na naszej Aukcji VIII – Półgrosze Zygmunta II Augusta
Promując VIII aukcję nie sposób pominąć monet uwielbianych przez kolekcjonerów, nie tylko z Polski, ale także z Litwy. Mowa oczywiście o mennictwie Zygmunta II Augusta, którego najchętniej zbieranym nominałem są oczywiście półgrosze. Jest to związane z szeroką dostępnością, przystępną ceną oraz mnogością odmian. Na swoich aukcjach zawsze staraliśmy się o bogatą ofertę tego mennictwa, nie inaczej jest i tym razem. Na aukcję trafiło kilka wyśmienitych monet, na które kolekcjonerzy powinni zwrócić szczególną uwagę
Zacznijmy od jednej z najciekawszych pozycji, czyli nieopisanej w szczegółowym katalogu Ivanauskasa półgroszu z 1559 roku, którego data na pierwszy rzut oka zapisana jest jako 155 (kropka) 9, natomiast jeśli przyjrzymy się bardziej widać bardzo dobrze zapis 15599. W archiwach aukcyjnych nie znaleźliśmy podobnego egzemplarza!
Co jeśli dodamy, że moneta jest w zjawiskowym stanie zachowania z perfekcyjnym lustrem menniczym? No to dorzucamy jeszcze bonus – moneta w NGC otrzymała notę MS65! Polecamy monetę szczególnie do specjalistycznych monet Zygmunta II Augusta!
Przechodząc dalej chcemy pokazać dwa kolejne fenomenalne półgrosze. Oba oczywiście w wysokich notach MS65 o niesamowitej prezencji oraz bardzo dobrej jakości bicia. Pierwszy egzemplarz został wybity w 1557 roku, drugi natomiast w 1560.
Nie zatrzymując się kolejnymi monetami są półgrosze z lat 1547 (MS64), 1556 (MS64), 1548 (MS63), 1558 (MS63). Nie są to natomiast wszystkie monety z działu Zygmunta II Augusta, a znalazły się w nim także grosze, trojaki, inne półgrosze czy opisywany jakiś czas temu obol.
Dla najwytrwalszych zostawiliśmy na koniec świetny bonus, który powinien spodobać się kolekcjonerom jednych z najdrobniejszych monet w mennictwie polskim, czyli denarom. Takich denarów praktycznie już nie ma, dlatego warto zastanowić się nad uzupełnieniem kolekcji w ten wyselekcjonowany walor. Denary Augusta najczęściej są nadkruszone, niedobite lub mają wady blachy. W tym przypadku moneta jest absolutnie mennicza, dodatkowo z pięknym połyskiem menniczym i w delikatnej patynie. Jest to druga najwyższa nota gradingowa dla tego rocznika – MS64.
Zdecydowanie polecamy i przypominamy, że można już się rejestrować na aukcję, dodawać wybrane pozycje do ulubionych, a także składać limity.
0 komentarzy