Na naszej 1-szej Aukcji „Numizmatyka” – dziesięciozłotówka Królestwa Polskiego (Kongresowego) rocznik 1822

Opublikowane przez RDA w dniu

Około 6%… taką część całościowej emisji dziesięciozłotówek Królestwa Polskiego (Kongresowego) stanowił rocznik 1822. Jeden z najrzadszych roczników, z nakładem wynoszącym jedynie 233 sztuki. Monety kojarzone ze sztucznym organizmem państwowym, jednakże pochodzące z pierwszej emisji zawierającej w całości jedynie napisy polskie na monetach! Pewien krok milowy, który już niedługo miał zaniknąć wskutek represji po Powstaniu Listopadowym. Na awersie tytulatura ALEXANDER I CESARZ SA(modzierżca)•W(szech)• ROS(syi)• KRÓL POLSKI, w środku popiersie. Na rewersie orzeł cesarsko-królewski, nad którym wznosząca się korona przedziela rok 1820, a pod orłem litery I.B. – inicjały intendenta mennicy Jakuba Benicke; wokoło napis w górnym półkolu: 10. ZŁOTYCH POLSKICH, w dolnym zaś półkolu: Z SREBRA KRAIOWEGO… ten napis, i same metale krajowe, kojarzą się nieodmiennie z monetami Stanisława Augusta Poniatowskiego. Bicie monety z metalu krajowego miało zwiększyć niezależność i pozycję gospodarczą kraju. Tak i tutaj miała być świadectwem bujnego rozkwitu polskiej gospodarki i przemysłu. W okolicach Olkusza wydobywa się ołów, a towarzyszy mu właśnie „srebro kraiowe”. W kieleckiem powstaje huta miedzi, a w Białogonie w 1817 roku huta żelaza.
Wyjątkowa moneta, ogromnej rzadkości. Taka 10 złotówka to marzenie niejednego kolekcjonera monet XIX-wiecznych. Piękny detal, co jak na monetę takich rozmiarów jest nie lada gratką. Piękne lustro i delikatna patyna dokładają jej uroku, a ogromna rzadkość nieodmiennie sprawia że moneta zawsze broni się sama
Najwyższej klasy numizmat, a zalicytować będziecie mogli go już na naszej aukcji monet 24 listopada na stronie www.rda.onebid.pl.Zapraszamy ponadto do polubienia naszego fanpage na Facebooku.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *