Na naszej 1-szej Aukcji „Numizmatyka” – 3 grosze 1840 rok! Piękne!
Powracając do XIX-wiecznych monet, warto w końcu pokazać coś z mniej szlachetnego metalu- miedzi! Dotychczas prezentowaliśmy same metale szlachetne- srebro, nawet podrzuciliśmy jedną monetę złotą…
A monety miedziane są jednym z największych wyzwań zbieracza… jeśli chodzi o stan zachowania!
Złoto nie jest zbyt reaktywne, i o ile nie jest poddane mechanicznemu zniszczeniu bądź długo znajduje się w obiegu, dobrze się zachowa. Tak samo srebro- o ile nabędzie mocnej, ciemnej patyny, to pozostanie dość okazałe. Monety miedziane nie są pod tym względem wdzięczne- bardzo szybko tracą menniczą czerwień, czernieją, matowieją… Dlatego tak ważne jest dobre przechowywanie swojej kolekcji. W związku z naturalnym brązowieniem monet i utratą czerwieni menniczej na slabach gradingowych znajdują się również dopiski oznaczające wariant kolorystyczny- RD- czyli czystą, dość intensywną czerwień, RB- czyli mieszankę czerwieni z brązem i BN- czyli brązową, często pięknie czekoladową patynę. O ile największe znaczenie ma tutaj nota numeryczna, to widoczna jest tendencja wartościująca dodatkowo czerwień- monety w RD często osiągają wyższe znacząco ceny niż takie same noty w kolorystyce BN. Tutaj mamy przepięknego, menniczego trojaka 1840. Trojak, czyli nominał chętnie zbierany, do tego naprawdę wyjątkowa sztuka. Zachowana wybornie, z pełnym detalem, sporą ilością czerwieni i wybitnym lustrem menniczym w tle. Zaowocowało odpowiednio wysoką i robiącą wrażenie notą . I to jest właśnie taka moneta, która jest miedziakiem grzechu wartym!
Tą wyjątkową monetę, marzenie wielu kolekcjonerów monet XIX wieku, będziecie mogli zalicytować już 24 listopada na naszej aukcji monet i medali na stronie www.rda.onebid.pl. Zapraszamy do śledzenia naszej strony na Facebooku, gdzie zobaczycie jeszcze wiele wybitnych monet!
0 komentarzy