Na naszej Aukcji 21 – Doskonale zachowany egzemplarz dwuzłotówki z Oblężenia Zamościa 1813
Doskonale zachowany egzemplarz dwuzłotówki z Oblężenia Zamościa 1813. Moneta pojawi się już niebawem na naszej aukcji.
Dwuzłotówki wybijano ze sreber franciszkańskich, skonfiskowanych na polecenie dowódcy Twierdzy Zamość generała Maurycego Hauke. Wybito je m.in. dla opłacenia żołdu wojsku i urzędnikom. Bito je za pomocą na prędce skonstruowanego kafara. Osobą odpowiedzialną za to działanie był porucznik Tomasz Hincz.
Stemple (wykonano kilka kompletów) do tych monet wykonał Mikołaj Karkowski. Ze względu na to, że stemple wykonywano w pośpiechu, były one mało starannie wykonane i bardzo szybko ulegały zużyciu. Dzięki temu wykonywano nowe różniące się nieznacznie rysunkiem od poprzednich. Dziś na rynku kolekcjonerskim wyróżnia się kilka odmian tych monet.
Monety w Oblężeniu Zamościa (2 złote i 6 groszy) tak naprawdę w obiegu były tylko jeden dzień, bowiem dosłownie zaraz po wybiciu tych monet Twierdza skapitulowała, poddając się armii rosyjskiej. Po kapitulacji decyzją gen. Hauke stemple oraz kafary zostały zniszczone. Rosjanie zajmując twierdzę starali się ściągnąć i przetopić jak największą część monet, jednak nie wszystkie udało się zebrać. Wiele osób pozostawiło je sobie jako swoiste patriotyki, traktując je jako cenną pamiątkę narodową (podobnie jak późniejsze monety Powstania Listopadowego).