Na naszej Aukcji 20 – Rzadki wrocławski brakteat przypisywany Henrykowi I Brodatemu (1201-38) lub Henrykowi II Pobożnemu (1238-41).

Opublikowane przez RDA w dniu

Polskie średniowiecze będzie miało naprawdę godną reprezentację podczas naszej listopadowej aukcji. Dużej rzadkość egzemplarz, z niezwykle ciekawym motywem – po raz pierwszy w ofercie Onebid-a! Oto wrocławski brakteat przypisywany Henrykowi I Brodatemu (1201-38) lub Henrykowi II Pobożnemu (1238-41).

Kwerenda, którą przeprowadziliśmy w krajowych archiwach numizmatycznych potwierdza wyjątkowość tego numizmatu. Na przestrzeni ponad 30 lat ten typ monety nie pojawił się w ogóle. Jedyny zilustrowany egzemplarz widzimy w publikacji „Świat Brakteatów – średniowiecze w zwierciadle monet” Witolda Garbaczewskiego pod poz. 196, jednak w innym wariancie stempla.

Zdania dwóch znawców tematu są nieco odmienne w interpretacji wizerunku z tej monety. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy do czynienia z moneta najwyższej klasy.

Witold Garbaczewski na prezentowanym brakteacie, z pewną dozą prawdopodobieństwa, sugeruje „postać księcia w ujęciu en face na reprezentacyjnym balkonie”. Taka forma miała służyć wyeksponowaniu książęcego majestatu i wizualizacji jego władczej siły.

Borys Paszkiewicz składania się ku innemu rozwiązaniu, a mianowicie „księcia ukazującego się ponad murami, symbolizującymi jego stolicę”.

W ten sposób książę przedstawiał się na podobieństwo cesarza Lotara III (1125-37) oraz króla i cesarza Fryderyka I Barbarossy (1152-90) na złotych bullach, otoczonych murami.