Na naszej Aukcji 20 – Brakteat protekcyjny Bolesława III Krzywoustego
Polskie średniowiecze na tej aukcji jest zdecydowanie wyróżniającą się grupą monet. Denar MISICO Mieszka II czy denar typu bawarskiego Bolesława Chrobrego, wiele wybitnych stanem i rzadkością brakteatów… i jeszcze ta OGROMNIE RZADKA ALE NIEZWYKLE CHARAKTERYSTYCZNA MONETA – brakteat protekcyjny Bolesława III Krzywoustego. Jest to jedna z tych monet, z których jesteśmy naprawdę dumni, że trafiła właśnie na naszą aukcję. Jedna z IKON, a zarazem crème de la crème średniowiecznego mennictwa Polski.
https://onebid.pl/…/monety-boleslaw-iii…/2465129
Wczesny brakteat, wzbudzający od lat kolekcjonerskie emocje, przedstawiający stojącego na wprost świętego Wojciecha. Emisja ta jest przyczynkiem debat naukowców, co ciekawie jest opisane na łamach Warszawskiego Pamiętnika Numizmatycznego nr. 4 („Brakteaty Bolesława Krzywoustego” Witold Nakielski).
Pierwszą interpretację tej monety przedstawił w 1959 roku Ryszard Kiersnowski, który datował monetę na ok. 1133 rok i wiązał z potyczką między Polskim Kościołem, a arcybiskupem magdeburskim Norbertem z Xanten.
Emisja monety z przedstawieniem św. Wojciecha zbiegła się w czasie z wydaniem przez papieża Innocentego II bulli protekcyjnej potwierdzającej niezależność arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Wprowadzenie na stemplu postaci św. Wojciecha z tytułem arcybiskupa gnieźnieńskiego mogło być zatem manifestacją utrzymania dotychczasowej samodzielności polskiego Kościoła.
Wizerunek obecny na monecie zaczerpnięty był najprawdopodobniej z pieczęci stosowanej przez kancelarię Bolesława Krzywoustego, ta z kolei wzorowana na płaskorzeźbie z XI w., znajdującej się na antycznej studzience w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tybrowej w Rzymie.
Jeszcze do niedawna moneta nieosiągalna dla wielu kolekcjonerów, z rekordem sprzedaży 143.000zł (!) w 2012 r. Od powyższego, rekordowego notowania w historii Onebid-a pojawiło się 7 egzemplarzy, cena ostatnio sprzedanego to 36.580 zł. Najwyższy stopień rzadkości w katalogu Frynasa – Extremely Rare, w katalogu Kopickiego – R7, z dopiskiem znanych 6 egz.