Na naszej Aukcji 20 – Brakteat hebrajski Mieszka III Starego

Opublikowane przez RDA w dniu

WYBITNY I NIEPOWTARZALNY POD KAŻDYM WZGLĘDEM. Jeden z najciekawszych brakteatów z oferty naszej nadchodzącej aukcji. Dużej rzadkości moneta, szeroko opisywana w „Ikonografii monet piastowskich” Witolda Garbaczewskiego. Wybity za Mieszka III Starego w Gnieźnie – w literaturze znany pod nazwą BRACHA książę i kruk. W literaturze pojawia się wiele interpretacji wyobrażeń przedstawionych na monecie, stąd też prezentujemy monetę na zdjęciach w dwóch ułożeniach.

https://onebid.pl/…/monety-mieszko-iii-stary…/2465139

W pierwszej wersji Dobrochna Gorlińska (2001 II,s.127) zauważa na stemplu obok postaci księcia (po prawej) wyobrażenie orła – symbolizującego książęcą siłę (po lewej). Dokładnie tak zilustrowany został w katalogu Edmunda Kopickiego i Witolda Garbaczewskiego.

Wyraźnie faworyzowana jest jednak druga wersja przedstawiona przez Kazimierza Stronczyńskiego, który pisał: „Obraz na nim przedstawia leżącego pod kamieniem grobowym księcia (na dole); na kamieniu napis BRACHA (ברכות – w tłumaczeniu błogosławieństwa), a wyżej nie orzeł, jak to utrzymuje X.Polkowski (1876,typ28,s.43-44), ale najwyraźniej kruk jako godło śmierci (na górze). Może to wspomnienie śmierci Kazimierza Sprawiedliwego w roku 1194”.

Jerzy Piliński (1967, s.413) z kolei pisał: „Znajdujemy tu postać leżącą nad którą unosi się kruk – w średniowieczu symbol śmierci. Nie można wykluczyć, że Mieszko uczcił w ten sposób pamięć swego ojca. – Bolesława Kujawskiego, który zginął w bitwie nad Mozgawą w roku 1195, w walce o tron dla ojca”.

Wyśmienity, menniczy egzemplarz, z pięknym blaskiem na całej powierzchni. Bardzo głębokie bicie, delikatne ubytki blachy ale poza wałem otokowym, brak śladów obiegu.

Awers: u dołu leżąca postać księcia, nad nim płyta nagrobna z hebrajskim napisem BRACHA ( ברכוה – błogosławieństwo), u góry kruk/orzeł symbolizujący śmierć.